Jesteś tu: Strona główna › Czytelnia
Każda matka wie, że mleko kobiece jest najlepsze dla nowo narodzonego dziecka. Jest ono przystosowane do potrzeb maleńkiego człowieka; posiada unikalny skład, odpowiednią wartość odżywczą i - co najważniejsze - przeciwciała chroniące malca przed infekcjami w pierwszych miesiącach życia. Z tych właśnie powodów pediatrzy na całym świecie zalecają karmienie naturalne niemowlęcia przynajmniej przez pierwsze sześć miesięcy.
Niestety trudne czasy zmusiły wiele młodych mam do podjęcia decyzji o sztucznym karmieniu dziecka. Względy ekonomiczne (konieczność podjęcia pracy) lub stresujący tryb życia powodujący utratę pokarmu, przyspieszają niekiedy przejście na mleko modyfikowane.
Pediatrzy i dietetycy odradzają podawanie mleka krowiego dzieciom poniżej 18-stego miesiąca życia. Jest to spowodowane tym, iż mleko krowie:
◦ zawiera zbyt dużo fosforanów, co powoduje zmniejszenie wchłaniania wapnia
◦ zawiera składniki zmniejszające wchłanianie żelaza
◦ zawiera zbyt dużo tłuszczów, z czym nie radzi sobie nie w pełni jeszcze ukształtowany przewód pokarmowy malucha, prowadzi to do niestrawności, biegunek i kolki.
Te wady mleka krowiego skłoniły producentów żywności do badań nad stworzeniem mleka podobnego składem do mleka kobiecego. Tak powstały mleka modyfikowane.
Przed podjęciem decyzji o sztucznym karmieniu należy zasięgnąć opinii lekarza prowadzącego. Pediatra doradzi, które mleko będzie najodpowiedniejsze dla malucha. Odpowiedni dobór mleka jest szczególnie istotny u dzieci ze skłonnością do alergii. U malucha, którego rodzice są alergikami istnieje 50% ryzyko wystąpienia uczulenia na białko, które występuje w mleku modyfikowanym. U tych niemowląt oraz u maluchów ze stwierdzoną alergią pokarmową zaleca się stosowanie preparatów mlekozastępczych tj. hydrolizatów białek (np. Bebilon Pepti Nutramigen, Pregestymil,) oraz preparatów na bazie białka sojowego (np. Bebilon Soya, Humana SL, Prosobee, Isomil) lub hydrolizatów białek (np. Nutramigen, Pregestymil, Bebilon Pepti). Preparatów tych nie wolno stosować bez konsultacji z pediatrą. Tylko lekarz może zalecić konkretną odżywkę i określić sposób jej podawania. Wydawane są one na receptę, a przy tym refundowane w wysokości 50%.
Na naszym rynku dostępnych jest wiele rodzajów mleka modyfikowanego. Podstawowymi mlekami w żywieniu zdrowego niemowlęcia są :
◦ Bebiko
◦ Bebilon
◦ Humana
◦ NAN.
Każde z nich zostało składem dostosowane do potrzeb niemowlęcia i zawierają w składzie:
◦ odtłuszczone mleko krowie
◦ laktozę
◦ tłuszcz mleczny
◦ oleje roślinne (kokosowy, palmowy, rzepakowy, kukurydziany)
◦ białka serwatkowe
◦ witaminy (A, D3, E, K, C, wit. z grupy B)
◦ składniki mineralne (m.in. żelazo, magnez, wapń, potas, jod, cynk i inne).
Mlekiem, które składem i działaniem jest najbliższe mleku matki jest Bebilon 1. Producent wzbogacił je w prebiotyki oraz w selen i β-karoten. Są to elementy naturalnie zawarte w mleku kobiecym i niezbędne w diecie malucha. Prebiotyk wspomaga odporność niemowlęcia oraz stymuluje prawidłowe trawienie.
Mleka przeznaczone dla niemowląt o podwyższonym ryzyku wystąpienia alergii pokarmowej (jeżeli przypadki alergii występują w najbliższej rodzinie) są mleka typu HA. Podaje się je w profilaktyce alergii. Nie należy ich jednak stosować u dzieci z już stwierdzoną alergią. Na rynku obecnie dostępne są Bebiko HA, Humana HA oraz Nan HA.
Na rynku istnieją również preparaty do „zadań specjalnych” :
1. Dla niemowląt ze skłonnością do nadmiernego ulewania pokarmu – Bebilon AR lub Enfamil AR. Są to mleka o dużo większej gęstości niż inne. Dzięki tej właściwości dłużej utrzymują się w żołądku. Zagęstnik stanowią nieszkodliwe dla niemowlęcia naturalne substancje (mączka chleba świętojańskiego lub ryżowa). Mlekiem początkowym, które można także podawać dzieciom ze skłonnością do ulewań jest Humana 1 plus, bardziej sycąca i kaloryczna niż zwykłe mleko początkowe, zagęszczona lekkostrawną, modyfikowaną skrobią.
2. Dla niemowląt ze skłonnością do uporczywych kolek i wzdęć wprowadzono mleko o regulowanym odczynie – Bebilon pH 5,7.
3. Wcześniakom i niemowlętom z bardzo niską urodzeniową wagą ciała podaje się mleka o wyższej kaloryczności i z większą zawartością białka oraz wapnia (budulec kości i mięśni). Są to preparaty – Bebilon Nenatal i Bebilon BMF.
Podanie wszystkich powyżej wymienionych mlek powinno być skonsultowane z pediatrą.
Na koniec warto jednak jeszcze raz podkreślić, iż mleka matki, tego najlepszego pokarmu dla dziecka, nie zastąpi żadna odżywka. O ile to tylko możliwe, nie rezygnujmy więc pochopnie z karmienia naturalnego.
mgr farm. Anna Kuczera
Publikacja artykułu, 2004