Jesteś tu: Strona główna › Lubczyk ogrodowy

Szukaj:

Lubczyk ogrodowy

Levisticum officinale Koch

Przetwory z lubczyka działają słabo moczopędnie. Ilość dobowa wydalanego moczu wzrasta wprawdzie nieznacznie, ale wyraźnie zwiększa się w nim zawartość jonów chloru, sodu i potasu, a także niektórych związków, zwłaszcza mocznika. Jest to przypuszczalnie wynik przyspieszenia filtracji kłębowej oraz ułatwienia przepływu krwi przez naczynia nerkowe.

Odwary z lubczyka działają rozkurczowo na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego i słabiej na mięśnie dróg moczowych. Dzięki temu po doustnym podaniu przetworów z lubczyka, zostaje przywrócone prawidłowe napięcie mięśniówki jelit i następnie właściwy rytm ruchów perystaltycznych. Powoduje to ustąpienie bólu wywołanego skurczem oraz nagromadzenie się gazów w jelitach. Przetwory z lubczyka przeciwdziałają wzdęciom i ułatwiają odprowadzenie gazów. Stanowią typowy środek wiatropędny. Powodują rozluźnienie mięśni gładkich dróg żółciowych i ułatwiają przepływ żółci do dwunastnicy. Obserwuje się także pobudzające działanie przetworów z lubczyka na czynność wydzielniczą żołądka, poprawę procesów trawienia oraz przyswajanie pokarmów. Przetwory z lubczyka są skuteczne również w zaburzeniach miesiączkowych spowodowanych stanami skurczowymi w obrębie narządów rodnych. W medycynie ludowej lubczyk stosowany jest jako środek pobudzający popęd płciowy.

Olejek eteryczny lubczyka działa łagodnie bakteriobójczo na bakterie saprofityczne w przewodzie pokarmowym i tym samym wpływa korzystnie na przebieg procesów fermentacyjnych.