Jesteś tu: Strona główna › Zasady letniej pielęgnacji skóry

Szukaj:

Zasady letniej pielęgnacji skóry

    Aby cieszyć się dobrym stanem naszej skóry, należy ją odpowiednio i regularnie pielęgnować. Każda pora roku stawia trochę inne wymagania, dlatego warto dowiedzieć się, na co zwrócić uwagę w okresie letnim. Skóra jest wtedy poddana na działanie różnorodnych czynników zewnętrznych, które mogą zaszkodzić jej kondycji. Promieniowanie słoneczne, jak również nieodpowiednio dobrana pielęgnacja prowadzą często do podrażnienia oraz przesuszenia naskórka.

Nawilżanie, peeling, natłuszczanie

    Latem częstym problemem jest przesuszenie naskórka pod wpływem oddziaływania promieni słonecznych, wody morskiej, jak również wysokiej temperatury oraz ciepłego wiatru. Jeśli zaczynamy dbać o skórę dopiero wówczas, kiedy odczujemy szorstkość skóry, to proces odnowy skóry będzie przebiegał zdecydowanie dłużej. Warto bezpośrednio po kąpieli stosować intensywnie nawilżające balsamy do ciała bądź wcierać oliwkę do ciała, aby odbudować naskórek (np. Iwostin Sensitia – emulsja nawilżająca do pielęgnacji ciała, Emolium – oliwka do ciała z lipidami). W czasie kąpieli zaleca się wykonać peeling całego ciała, aby pozbyć się martwego naskórka (np. SVR Xerialine Gommage – peeling do mycia). Gładka skóra będzie lepiej czerpała składniki odżywcze zawarte w balsamach. Istotne jest również regularne stosowanie emulsji natłuszczających do kąpieli całego ciała, które w swoim składzie zawierają lipidy, mające na celu odbudowę naturalnej bariery ochronnej naskórka (np. Emolium – emulsja do kąpieli, Iwostin Lipidia – kremowy żel lipidowy do mycia ciała).

Lekki makijaż

    W okresie letnim warto zrezygnować na jakiś czas ze stosowania fluidu oraz pudru. Możemy sięgać wtedy po lżejsze musy bądź kremy tonujące, które nie obciążają tak cery i wyglądają naturalnie, nie tworząc efektu maski.

Wskazówki przydatne podczas kąpieli morskich

    Jeśli często korzystamy z kąpieli morskich, nie zaleca się nakładania zmywalnego tuszu do rzęs, bowiem pod wpływem wody rozmazuje się, co może powodować podrażnienie skóry wokół oczu. Pamiętać należy, że woda morska powoduje wysuszenia naskórka, dlatego też po każdej kąpieli morskiej należy dokładnie opłukać ciało.

Ochrona przed promieniowaniem słonecznym i łagodzenie podrażnień wywołanych przez słońce

    Zadbać należy o odpowiednią ochronę skóry przed promieniowaniem słonecznym tak, aby uniknąć poparzeń czy ewentualnych podrażnień. Podczas kąpieli słonecznej nie powinno się stosować wód toaletowych bądź perfum, które mogą wywołać tzw. reakcję fototoksyczną, objawiającą się miejscowym poparzeniem oraz podrażnieniem naskórka. Szczególną ochroną trzeba objąć skórę twarzy, która jest delikatniejsza i bardziej wystawiona na negatywne działanie promieni słonecznych oraz wiatru. Wskazane są wówczas kremy z wysokim filtrem SPF 50, które mają za zadanie chronić całkowicie przed promieniowaniem UV (np. Iwostin Solecrin – krem ochronny SPF 50+). Wyjątkowo ostrożnie z kąpieli słonecznych powinny korzystać osoby z cerą naczynkową, bowiem promieniowanie słoneczne może powodować pogłębianie się rumienia oraz pojawianie się teleagniektazji. Najlepiej chronić skórę twarzy nie tylko wysokim filtrem, ale także osłaniać kapeluszem w celu pewniejszej ochrony przeciwsłonecznej. Aby zregenerować skórę i złagodzić rumień, warto wieczorem zaaplikować odżywczą maseczkę do twarzy bądź maskę przeznaczoną typowo do cery naczynkowej, której zadaniem jest wzmocnienie ścianek drobnych naczyń krwionośnych (np. Iwostin Capillin – maseczka kojąco – wzmacniająca). Do codziennego stosowania na noc dla cery naczynkowej wskazane są kremy uszczelniające drobne naczynka krwionośne wzbogacone o takie składniki jak rutyna, wyciąg z kasztanowca oraz witamina C (np. Iwostin Cappilin – wzmacniający krem na naczynka na noc, SVR Rubialine – krem do skóry naczynkowej). W przypadku cery wrażliwej zbyt długie przebywanie na słońcu może spowodować podrażnienie naskórka, dlatego też należy w dużym stopniu chronić ją przed słońcem. Jeśli dojdzie do podrażnienia skóry, należy stosować delikatne preparaty łagodzące, które w swoim składzie zawierają między innymi pantenol oraz alantoinę (np. Alantan dermoline – lekki krem, Eucerin – krem – żel po opalaniu do skóry z alergią na słońce). Poza tym należy sięgać po preparaty zawierające substancje silnie nawilżające takie jak mocznik, kwas hialuronowy bądź ceramidy (np. SVR Xerialine Fluid – balsam do ciała, Iwostin Sensitia – krem nawilżający).

Oczyszczanie, orzeźwianie, nawilżanie, odżywianie skóry twarzy

    W przypadku pielęgnacji skóry twarzy bardzo istotne jest dokładne oczyszczenie rano i wieczorem, bowiem wysoka temperatura wpływa na zwiększenie aktywności gruczołów łojowych. Z tego powodu osoby mające cerę trądzikową oraz mieszaną mogą borykać się z nadmiernym wydzielaniem sebum. Podstawą w dbaniu o cerę latem jest stosowanie żelu bądź pianki, które dokładnie oczyszczą pory, zapobiegając powstaniu niedoskonałości (np. Iwostin Purritin – żel do mycia twarzy, Iwostin Purritin – pianka oczyszczająca, La Roche-Posay Effaclar K – żel oczyszczający to twarzy). W ciągu dnia można również korzystać z oczyszczających chusteczek do twarzy, które skutecznie odświeżą cerę. Dobrym rozwiązaniem są także wody termalne, dzięki którym w upalne dni można w szybki sposób się orzeźwić (np. Avene – woda termalna, La Roche-Posay – woda termalna). Niewskazane jest stosowanie toników na bazie alkoholu, które podrażniają naskórek, jak również wpływają na zwiększenie intensywności wydzielania sebum, warto jednak przemywać skórę twarzy tonikami o działaniu nawilżającym oraz kojącym (np. La Roche-Posay – tonik kojący do twarzy, Iwostin Sensitia – nawilżający tonik kojąco-oczyszczający). Na dzień należy wybierać lekkie kremy o działaniu nawilżającym, które mogą być dodatkowo wzbogacone filtrem przeciwsłonecznym (np. Iwostin Sensitia – krem intensywnie nawilżający SPF 20, Eucerin AQUAporin Acitve – ochronny krem nawilżający ochrona UVA/UVB SPF 15, La Roche-Posay Hydreane Riche/Legere – krem nawilżający do skóry wrażliwej). Na noc wskazane są kremy odżywcze oraz silnie regenerujące wzbogacone witaminami, które w znacznym stopniu pomogą w prawidłowej regeneracji naskórka (np. Iwostin Sensitia – krem odżywczy z witaminami C+E, La Roche-Posay Nutritic Intense Riche – intensywna pielęgnacja odżywczo-regenerująca do skóry bardzo suchej, Iwostin Re-Storin – odbudowujący krem na noc). Aby pielęgnacja dawała jeszcze większy efekt, warto stosować dwa do trzech razy w tygodniu odżywcze oraz nawilżające maseczki do twarzy, które skutecznie poprawią napięcie oraz elastyczność skóry (np. La Roche-Posay Hydraphase – kojąca maseczka nawilżająca, Iwostin Lipidia – odżywczo-regenerująca maseczka lipidowa na noc).

Pielęgnacja włosów

    Skupiając się na pielęgnacji skóry, nie można zapominać również o włosach, które pod wpływem słońca i kąpieli morskich stają się przesuszone oraz matowe. Aby przywrócić im utracony blask, należy zadbać o ich intensywną regenerację poprzez stosowanie regenerujących odżywek ze spłukiwaniem (np. Pilomax Wax – maska do włosów suchych i zniszczonych). Nakłada się je od razu po umyciu na około 15-20 minut a następnie dokładnie spłukuje, włosy najlepiej pozostawić do wyschnięcia, bowiem suszarka może powodować jeszcze większe ich przesuszenie. Na końcówki najlepiej nałożyć jedwab do włosów, który odpowiada za prawidłowe ich nawilżenie. Jeśli włosy są wyjątkowo łamliwe, warto wspomagać codzienną pielęgnację suplementami diety, które w swoim składzie posiadają ekstrakt ze skrzypu polnego bądź pokrzywy, działających wzmacniająco na włosy.

Magdalena Burian,
dermokonsultantka

Publikacja artykułu: czerwiec 2014