Pomimo wielu zalet inhalacji istnieją pewne ograniczenia i przeciwwskazania do jej stosowania:
- Nie powinny być stosowane przez kobiety w ciąży i niemowlęta. Małe dzieci nie powinny mieć inhalacji z olejku miętowego. W przypadku inhalacji u małych dzieci najlepiej jest pozostawić w pokoju, w którym przebywają misę z naparem. Oczywiście misę należy postawić w miejscu niedostępnym dla dziecka i przez cały ten czas musi być kontrola ze strony osoby dorosłej.
- Osoby cierpiące na alergię powinny przed podjęciem takiego leczenia wykonać testy, czy środek zastosowany do inhalacji nie uczula ich podczas zabiegu.
- Palacze na czas stosowania inhalacji powinni ograniczyć palenie. Nie wolno palić na ok. 2 godziny przed zabiegiem i tyle samo po nim, w przeciwnym razie grozi to podrażnieniem śluzówki.
- Inhalacje nie mogą być wykonywane zaraz po posiłku oraz gdy jesteśmy bardzo głodni, ponieważ mogą wystąpić mdłości a nawet wymioty.
- Zabieg ten powoduje czasowe przekrwienie i silne uwrażliwienie błon śluzowych, dlatego po nim zaleca się unikanie ostrych i drażniących zapachów, dymu, pomieszczeń zakurzonych oraz nie należy wychodzić z domu, gdy jest mroźno.
- Zaraz po zabiegu niewskazane są długie rozmowy.
- Należy zachować ostrożność podczas inhalowania olejkami wykazującymi bardzo silne działanie (olejek szałwiowy, olejek eukaliptusowy, olejek goździkowy, olejek cynamonowy, olejek anyżowy).
Czytaj cały artykuł