Jesteś tu: Strona główna › Pielęgnacja skóry twarzy oraz ciała po lecie
Ciało podobnie jak cera wymaga odpowiedniego traktowania. W okresie letnim w wyniku kontaktu z wodą, wiatrem, słońcem, a także poprzez nieodpowiednią pielęgnację, skóra staję się sucha, zaczerwieniona oraz wyjątkowo szorstka. Jesień jest dobrą pora aby na chwilę zatrzymać się i pomyśleć, jak można naprawić to co zostało nadwyrężone w trudnym dla skóry wakacyjnym czasie.
Nadmierne oddziaływanie promieni słonecznych może wywołać wiele niepożądanych objawów. Najczęstszymi są oparzenia w konsekwencji których następuje złuszczenie naskórka. Promieniowanie słoneczne przyśpiesza proces starzenia się skóry, poprzez uszkodzenie materiału genetycznego, a także powoduje powstawanie przebarwień oraz plam pigmentacyjnych. Szczególną uwagę należy zwrócić na pielęgnację twarzy, która najszybciej poddaje się procesom starzenia. Po okresie letnim wymaga ona sporej dawki substancji odżywczych oraz silnie nawilżających. Preparaty do pielęgnacji powinny zwierać w swoim składzie substancje takie jak: oleje roślinne, woski, mocznik, kwas hialuronowy czy fitohormony.
W przypadku osób z cerą naczynkową, promienie słoneczne mogą powodować pogłębianie się rumienia, a także pojawienie się popękanych naczynek, czyli teleangiektazji. Chcąc wzmacniać ścianki drobnych naczyń, warto stosować kremy odpowiednie do cery naczynkowej bogate w składniki uszczelniające ścianki takie jak witamina C, wyciąg z arniki bądź miłorzębu japońskiego. Pamiętajmy, że latem organizm traci wyjątkowo dużo wody, więc należy zadbać o uzupełnienie jej braków, co pozytywnie wpłynie na kondycję skóry. Niedobór wody wpływa na strukturę kolagenu i elastyny poprzez osłabienie ich sprężystości oraz elastyczności. Można wspomagać się również różnego rodzaju suplementami diety, pomagającym utrzymać odpowiedni stopień nawilżenia skóry.
W związku z wysuszającym działaniem promieni słonecznych, skóra wydziela znacznie większą ilość łoju, co może powodować występowanie wyprysków, dlatego wyjątkowo ważne jest odpowiednie oczyszczanie skóry twarzy, tak aby uniknąć dodatkowych niedoskonałości. Ważne jest stosowanie lekkich preparatów oczyszczających takich jak pianki bądź żele, należy unikać ciężkich mleczek do demakijażu, mogących powodować nadmierne zatykanie porów. Najbardziej problemową cerą jest cera tłusta, która po lecie nadmiernie się przetłuszcza, co może powodować powstanie stanów zapalnych. W przypadku pojawienia się miejsc zapalnych, należy stosować jedynie delikatne peelingi enzymatyczne, które nie podrażniają tych zmian. Ważne jest stosowanie dodatkowo maseczek głęboko oczyszczających, mających na celu normalizację gruczołów łojowych. Należy zwracać szczególną uwagę na stosowanie kojących oraz łagodzących toników, które poprzez zawartość aktywnych składników poprawiają w znacznym stopniu ogólną kondycję skóry.
Na dzień wskazane są lekkie kremy nawilżające, zawierające filtry przeciwsłoneczne, zaś na noc kremy bogate w składniki odżywcze oraz regenerujące. Aby wzmocnić odżywczy efekt kremów, na noc można stosować dodatkowo maseczki do twarzy, które dzięki większej koncentracji składników aktywnych, znacznie szybciej regenerują zmęczoną skórę. Przy stosowaniu maseczek nie można zapominać o szyi oraz dekolcie, które ze względu na cienką skórę wymagają regularnej pielęgnacji, szczególnie po okresie letnim.
Dbajmy również o prawidłowe nawilżenie oraz natłuszczenie całego ciała bezpośrednio po kąpieli, gdyż woda pozbawia skórę ochronnego płaszcza lipidowego, który stanowi swoistą naturalną barierę. Ta bariera ochronna zabezpiecza między innymi przed utratą płynów, a także przed wnikaniem drobnoustrojów, dlatego wyjątkowo ważne jest dostarczanie skórze lipidów zawartych w balsamach oraz emulsjach do ciała przeznaczonych do skóry przesuszonej.
Istnieje wiele kosmetyków pielęgnujących, które poprzez odpowiednio dobrane składniki silnie regenerują naskórek. Dobry, regenerujący produkt do ciała powinien zawierać składniki wiążące wodę (mocznik, gliceryna), substancje o działaniu antyrodnikowym (witaminy A, E) oraz przyspieszającym odnowę komórkową (witamina C, fitohormony, aminokwasy). W przypadku skóry nadmiernie wysuszonej bądź łuszczącej się, zaleca się wykonanie delikatnego peelingu w trakcie kąpieli, mającego na celu pozbycie się martwego naskórka, co ułatwi wnikanie substancji aktywnie czynnych w głąb skóry. Do wykonania peelingu w warunkach domowych, można zastosować fusy z kawy, wiórki kokosowe bądź sól gruboziarnistą. Warto pamiętać o złuszczaniu zbędnego naskórka z łokci oraz kolan, gdzie skóra jest zgrubiała, a w wyniku jej narastania mogą pojawić się bolesne pęknięcia.
Nie można zapominać o włosach wymagających również natychmiastowej odnowy po okresie wakacyjnym. W wyniku oddziaływania promieni słonecznych oraz wiatru stają się one suche i pozbawione blasku. Promienie słoneczne są inicjatorem wielu niekorzystnych zmian. Promieniowanie UVB odpowiada bowiem za proces fotodegeneracji włosa, co w konsekwencji powoduje ich nadmierne wysuszenie oraz łamliwość. Należy zrezygnować z mocnych szamponów oraz produktów utrwalających fryzurę, ze względu na przesuszenie skóry głowy, a zastąpić je delikatnymi produktami bogatymi w witaminę E, prowitaminę B5 oraz ekstrakty roślinne. Wskazane są różnego rodzaju odżywki wzmacniające ze spłukiwaniem, stosowane 2 razy w tygodniu, które wyraźnie poprawią kondycję włosów. Po nałożeniu odżywki najlepiej owinąć głowę ciepłym ręcznikiem, ewentualnie nakładać odżywkę podczas kąpieli, bowiem w wyniku oddziaływania ciepła łuski włosa otwierają się, co daje możliwość lepszego wchłaniania składników aktywnych.
Na czas regeneracji po okresie letnim najlepiej zrezygnować z używania prostownicy bądź lokówki, które mogą pogłębiać wysuszenie włosów. Aby włosy były cały czas w dobrej kondycji można wspomagająco stosować suplementy diety bogate w składniki stymulujące regenerację włosów. Preparaty te powinny zawierać substancje takie jak: cynk, krzem, a także wyciąg z pokrzywy bądź skrzypu polnego, które skutecznie odbudowują cebulki włosów.
Magdalena Burian
dermokonsultantka
data publikacji: 2012