Jesteś tu: Strona główna › Zerwać z nałogiem palenia
Tytoń jest najczęściej używanym narkotykiem na świecie. W Polsce papierosowym dymkiem zaciąga się codziennie lub okazjonalnie prawie 10 mln osób. Większość z nich chciałaby rzucić papierosy, ale zmagania z nałogiem okazują się zbyt trudne. Nikotyna uzależnia bowiem silniej niż kokaina czy heroina. Zgodnie z badaniami IBRO (Międzynarodowej Organizacji Badań nad Mózgiem) nałóg papierosowy dopada 32% osób, które miały kontakt z nikotyną. Pocieszające jest to, iż wiele osób podejmujących walkę z nałogiem wychodzi z niej obronną ręką. Po zerwaniu z nałogiem dostrzegają, że życie bez papierosa jest znacznie lepsze od zadymionego świata.
Czym się truje palacz?
Nikotyna jest tak silną trucizną jak kwas pruski. Podana dożylnie w odpowiedniej dawce doprowadziłaby do porażenia układu nerwowego. Jednak dozowana w małych dawkach z dymem papierosowym dostarcza nam uczucie przyjemności, wycisza, jednocześnie poprawiając naszą koncentrację. Początkowo palacz wydaje się szczęśliwy i ożywiony. Niestety po 30 minutach stężenie tych wszystkich substancji spada do normalnego poziomu, a palacz odczuwa dużą potrzebę sięgnięcia po nowego papierosa. Dlatego tak łatwo można się uzależnić od codziennego palenia tytoniu.
Pamiętajmy, że za choroby związane z paleniem odpowiada około czterech tysięcy związków. W wyniku jednego zaciągnięcia się papierosem wnika do organizmu wiele wolnych rodników oraz chemicznych trucizn.
Toksyczne działanie mają m.in.:
• Aldehyd masłowy, powodujący zmiany w komórkach ważnych dla funkcji rozrodczych;
• Aldehyd octowy, podrażniający śluzówkę i wywołujący kaszel, może być także przyczyną obrzęku płuc;
• Aldehyd propionowy, uszkadzający wątrobę;
• Amoniak, sprzyjający podrażnieniu oczu, górnych dróg oddechowych, zwiększający podatność na choroby wirusowe;
• Benzen, odpowiedzialny za zwyrodnienie mięśnia sercowego, martwicę wątroby, nadnerczy, białaczkę limfocytarną;
• Cyjanowodór, zaliczany do bojowych środków trujących, najbardziej toksyczny związek w dymie tytoniowym;
• Kadm, prowadzący do rozedmy płuc oraz niewydolności nerek.
Palenie tytoniu jest jedną z najgroźniejszych przyczyn przedwczesnej umieralności ludzi na świecie. Co roku z tego powodu z życiem rozstaje się 5 mln osób, w Polsce około 60 tysięcy.
Podejmij wyzwanie
Każdy palacz wie, że rozstanie z nałogiem jest bardzo trudne. Doświadcza on wtedy głodu nikotynowego, który wiąże się z silnym rozdrażnieniem, lękami, brakiem skupienia, kłopotami z pamięcią oraz wilczym apetytem. Takie uczucie może trwać wiele tygodni, co zdecydowanie wpływa na atmosferę w pracy i w domu oraz bardzo złe samopoczucie. Im większy poziom uzależnienia, tym trudniej wrócić do świata bez papierosa, dlatego ponad połowa palaczy potrzebuje pomocy m.in. farmaceuty i środków wspomagających.
Bardzo pomocne okazują się tabletki, które nie zawierają nikotyny, ale posiadają inne składniki pomagające w walce z nałogiem. Jednym z takich środków jest Tobacoff, który zmienia smak, zapach dymu tytoniowego i odczucia temu towarzyszące. Produkt ten sporządzony jest na bazie roślin ułatwiających odzwyczajanie się od palenia tytoniu. Dodatkową zaletą jest to, iż zmniejsza głód i niepokój spowodowany abstynencją. Jeżeli ktoś czuje, że nadeszła ta chwila, wystarczy powoli ssać tabletkę.
Drugim wartym polecenia produktem jest Kudzu. Preparat przygotowany z korzenia roślinnego kudzu usprawnia i reguluje pracę układu nerwowego osoby uzależnionej. Poprawia także pracę serca. Dodatkową zaletą jest to, że regeneruje organizm przy pomocy szczegółowo dobranych roślin i minerałów.
Za pomocą tych środków łatwiej jest opanować psychologiczny aspekt sięgania po papierosa, a także poradzić sobie z drugą stroną nałogu, czyli utrwalonymi silnie nawykami trzymania papierosa. Kluczem do uwolnienia się spod władzy papierosa musi być zawsze silna wola, połączona z wiarą w siebie i o tym należy zawsze pamiętać.
Stojąc obok też palisz …
Osoby nie palące uważają, że wdychanie przez nich dymu tytoniowego jest nieszkodliwe dla organizmu. Otóż nic bardziej mylnego. Tzw. bierni palacze są bardziej narażeni na niebezpieczny dla zdrowia dym papierosowy. Znajduje się w nim więcej substancji rakotwórczych, które łatwiej przenikają do górnych dróg oddechowych.
Potrafisz, podołasz, przetrwasz i …
Od momentu rzucenia palenia, już po:
• 30 minutach normalizuje się ciśnienie krwi;
• 8 godzinach stężenie nikotyny obniża się o połowę;
• 20 godzinach tlenek węgla zostaje usunięty z organizmu;
• 48 godzinach lepiej odczuwa się smaki i zapachy;
• 72 godzinach rozkurczają się oskrzela;
• 12 tygodniach polepsza się krążenie.
Jeśli palisz, już dziś podejmij decyzję o rzuceniu palenia. Warto zadbać o siebie i swoje najbliższe otoczenie. Nie czekaj – dasz radę.
Ewelina Szymaniak
Publikacja artykułu: 2010 r.