CZYTELNIA > Witamina B1 – „witamina radości”

Jesteś tutaj: CZYTELNIA > Witamina B1 – „witamina radości”

Witamina B1 – „witamina radości”

Witamina B1 inaczej tiamina, aneuryna należy do grupy witamin rozpuszczalnych w wodzie. Została ona wyizolowana z otrębów ryżowych przez Polaka Kazimierza Funka w 1911 roku jako pierwsza witamina.

Znaczenie dla organizmu

Witamina B1 jest koenzymem, należy do amin, czyli związków zawierających azot. Bierze udział m.in. w przemianie węglowodanów, tłuszczów, aminokwasów, alkoholu, w syntezie nukleotydów oraz budowie DNA. Bywa ona nazywana „witaminą nastroju” czy „witaminą radości”, ponieważ wpływa na system nerwowy i stan umysłu oraz uczestniczy w dostawach energii do mózgu. Tiamina odgrywa zasadniczą rolę w procesach oddychania tkankowego, wspomaga prawidłowe funkcjonowanie tkanki nerwowej i pomaga w koncentracji. Przyspiesza gojenie się ran oraz wykazuje działanie uśmierzające ból. Ponadto witamina B1 pobudza apetyt, reguluje czynność układu nerwowego, serca, mięśni oraz odpowiada za prawidłowy wzrost i rozwój organizmu. Witamina B1 jest polecana w zapaleniach nerwów, nerwobólach, zaburzeniach rytmu serca, nadczynności tarczycy, alkoholizmie, cukrzycy, zaburzeniach ciąży, oparzeniach oraz niedoborach żywieniowych. Zapotrzebowanie na tiaminę zwiększa się podczas stresu i przy dużym wysiłku fizycznym.
    Ciekawostką jest, że witamina B1 chroni nas przed ukąszeniami owadów, latających komarów czy much, co spowodowane jest charakterystycznym, odstraszającym owady, zapachem tej witaminy wydzielanej z potem.

Niedobór

Odżywiając się normalnie, rzadko zdarza się niedobór witaminy B1. Najczęściej występuje on kiedy spożywany jest alkohol w nadmiernych ilościach. Wśród czynników pogarszających wchłanianie tej witaminy w przewodzie pokarmowym należy wymienić m.in. palenie papierosów, picie alkoholu, herbaty, niedobór białka, magnezu czy kwasu foliowego. Niektóre produkty, a mianowicie ostrygi, surowe ryby, skorupiaki morskie zawierają enzym tiaminazę, który rozkłada witaminę B1, przez co mogą występować jej braki.
    Skutkiem niedoboru witaminy B1 jest zanik otoczki mielinowej w nerwach ruchowych, który prowadzi do choroby beri-beri. Dolegliwości wynikające z tej choroby to m.in. zaburzenia czynności centralnego układu nerwowego i pokarmowego, drżenie i osłabienie mięśni, zapalenie stawów, bóle nóg, osłabienie i niewydolność serca, powiększenie prawej komory serca, niewydolność krążenia czy brak łaknienia. Wśród objawów niedoboru witaminy B1 mogą występować zapalenia wielonerwowe, zmęczenie, apatia, bezsenność, chwiejność emocjonalna, zaburzenia koncentracji, zaburzenia trawienia, brak apetytu, zwolnienie perystaltyki jelit, przyspieszona akcja serca czy zanik mięśni.

Nadmiar

Nadmiar witaminy B1 występuje bardzo rzadko, gdyż jest ona wydalana przez nerki, więc trudno ją przedawkować. Jeśli jednak wystąpi mogą pojawić się np.: osłabienie, poty, nudności, zmęczenie, duszność, obrzęk krtani, trudności w oddychaniu i przełykaniu, zawroty głowy, drżenie mięśni. Należy wtedy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Źródła w pożywieniu

Główne źródło witaminy B1 stanowią produkty zwierzęce, czyli mięso m.in. wieprzowina, wołowina, produkty mleczne i jaja. Kolejną grupą bogatą w tiaminę są produkty zbożowe, głównie pieczywo ciemne i razowe pełnoziarniste, płatki owsiane, drożdże oraz wypiekane z nich pieczywo i ciasta. Ponadto witaminę B1 znajdziemy w suszonych owocach np. rodzynkach, nasionach słonecznika, orzechach, orzeszkach arachidowych, soi, ryżu, kaszy gryczanej oraz warzywach (bób, groch, biała fasola, ziemniaki).

Produkt spożywczy  --- Witamina B1 [mg/100g]
chleb żytni jasny --- 0,128
bułki pszenne zwykłe --- 0,106
ryż biały --- 0,052