Jesteś tu: Strona główna › Czytelnia

Szukaj:

CZYTELNIA > AKTYWNY SENIOR

Szukaj artykułu:

Zapraszamy Państwa do przeczytania artykułów, które zostały zamieszczone w dotychczasowych wydaniach
„Informatora o Programie Zyskaj Zdrowie i lekach bez recepty”.
Aby wyszukać artykuł na wybrany temat, prosimy skorzystać z wyszukiwarki lub z indeksu alfabetycznego.

ABCĆDEFGHIJKLMNOPRSŚTUWZŻ
Jesteś tutaj: CZYTELNIA > AKTYWNY SENIOR

AKTYWNY SENIOR

    Kiedy człowiek kończy okres pracy zawodowej, nagle okazuje się, że ma nadmiar wolnego czasu, z którym nie wie, co zrobić. Jest na to prosta rada. Aby jak najlepiej przeżyć ten stale wydłużający się dzięki postępowi w medycynie „trzeci wiek”, warto zapisać się na uniwersytet dla seniorów.

    Od 1975 roku, kiedy powstał w Polsce pierwszy uniwersytet trzeciego wieku, systematycznie rośnie liczba tych placówek oraz seniorów chętnych do podjęcia edukacyjnego wyzwania. W chwili obecnej dostępne są wyniki badań, które przedstawiają siłę i energię trzeciego wieku, zmieniają wizerunek starości i pokazują zmianę sposobu i jakości życia seniorów.
    Jak aktywnie może żyć dojrzały człowiek w zaawansowanym wieku możemy się dowiedzieć, poznając działalność Lubelskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, który po 28 latach funkcjonowania należy do największych w Polsce. Poza działalnością w Lublinie uniwersytet patronuje 11 filiom w województwie lubelskim.
    Słuchacze LUTW to osoby, które nie chcą pozostać na marginesie toczącego się wokół życia, chcą współuczestniczyć w wydarzeniach tych codziennych i tych wielkich. Łączy ich potrzeba stałego rozwoju osobistego, poszarzania wcześniej zdobytej wiedzy i umiejętności. Tu mogą realizować te pasje, na które wcześniej nie mieli czasu. Tworzą swoistą wspólnotę, znajdują przyjaźń, czasem nawet miłość. Nie czują się samotni.
    Słuchacze naszego uniwersytetu to osoby aktywne umysłowo i fizycznie, szukające nowych wyzwań, pełne energii i optymizmu. Taka postawa pozwala lepiej radzić sobie w trudnych sytuacjach i wspierać innych.
    Jak wynika z opracowań Kierownika LUTW Pani Małgorzaty Stanowskiej, wstępując w progi naszej uczelni 21% słuchaczy liczy na możliwość poszerzenia wiedzy ogólnej, 18% chciałoby korzystać z różnych form zajęć ruchowych, 15% deklaruje chęć uczestniczenia w zajęciach z zakresu kultury i sztuki, 12% to przyszli uczestnicy lektoratów języków obcych. Chęć uczestniczenia w zajęciach komputerowych i innych zadeklarowało odpowiednio 10% i mniej przyszłych słuchaczy.
    Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom uniwersytet przedstawiał bardzo atrakcyjną
ofertę edukacyjną. Obejmuje ona trzy cykle wykładowe: wykłady ogólne (tematy z dziedzin: humanistycznej, ekonomicznej, prawnej); wykłady o przyrodzie (tematy przyrodniczo- geograficzne); wykłady o zdrowiu (przedstawiają funkcjonowanie organizmu człowieka, profilaktykę i schorzenia wieku podeszłego, najnowsze osiągnięcia współczesnej medycyny, a przede wszystkim wskazują jak żyć, by jak najdłużej utrzymać sprawność organizmu).
    Każdy ze słuchaczy zgodnie z własnymi zainteresowaniami może uczestniczyć w wybranym zespole edukacyjnym tj.: wiedzy o sztuce, spotkań ze sztuką, historii sztuki, zespół historyczny, radiowo-literacki, psychologiczny, ogrodniczy, duszpasterstwo słuchaczy LUTW. Do wyboru są także zespoły o charakterze warsztatowym takie jak: chór, zespół plastyczny, kursy komputerowe, lektoraty języków: angielskiego, francuskiego, niemieckiego i włoskiego. Aby zachować równowagę między aktywnością umysłu, ducha i ciała niemal wszyscy słuchacze uczestniczą w zajęciach wybranego zespołu aktywności ruchowej: zespół ruchu przy muzyce, taneczny, gimnastyczny, gimnastyki Tai Chi. Przez cały rok seniorzy uczęszczają na zajęcia na basenie.
    Dużą popularnością cieszy się zespół turystyczny proponujący spacery, wycieczki, rajdy. Samorząd słuchaczy organizuje spotkania, zabawy, ogniska, pikniki służące integracji środowiska seniorów.
    Oczywiście wszystko odbywa się na zasadzie dobrowolności i wolnego wyboru zgodnie z zainteresowaniami. Stopień zaangażowania zależy od indywidualnych potrzeb i możliwości słuchaczy. Ci najaktywniejsi zainicjowali działalność formacji tanecznej, zespołu wokalnego, zespołu teatralnego, kabaretu. Inni znów realizują się w wolontariacie na rzecz osób starszych, niepełnosprawnych, osieroconych
    To jest uproszczony obraz życia współczesnej babci czy dziadka, którzy postanowili przeżyć swój trzeci wiek według własnego scenariusza. Jeszcze wiele można byłoby napisać o aktywności lubelskich seniorów. Faktem jest, że są wyjątkowi, a energia życiowa połączona z pasją, poszukiwaniem nowych wyzwań oraz doświadczeniem życiowym daje niesamowite efekty.

Anna Kizińska
słuchaczka LUTW

Publikacja: 2013

Lubelski Uniwersytet Trzeciego Wieku
Sekretariat UTW
ul. Sowińskiego 12, pok. 7
20-040 Lublin
www.utw.lublin.pl
Telefon/fax: 81 537 28 65
e-mail: sekretariat.lutw@gmail.com
Godziny dyżurów: pon. - czw. 11.00-13.00
 

powrót