Jesteś tu: Strona główna › Czytelnia
Stopy są niestety bardzo często zapomnianym miejscem na mapie naszego ciała. Pominięte i niedocenione, wykonują dla nas każdego dnia naprawdę ciężką pracę. To na nich opiera się przecież ciężar naszego ciała. Z reguły przypominamy sobie o nich dopiero wtedy, gdy zaczynają boleć, albo gdy zbliża się lato i zamiast grubych skarpet i kozaków, musimy założyć lekkie i zwiewne sandały. Tymczasem tak jak twarz, dłonie czy pozostałe części ciała, wymagają one odpowiedniej, regularnej pielęgnacji, która zapewni im piękny i zdrowy wygląd na lata. Poniżej omówimy kilka podstawowych problemów dotyczących stóp, których często moglibyśmy uniknąć.
Powszechnym problemem, z którym borykamy się każdego dnia, jest sucha i szorstka skóra na stopach. Wzmożone rogowacenie nie jest stanem patologicznym, ale w większości przypadków reakcją obronną organizmu na czynniki zewnętrzne. Przyczynami nadmiernej szorstkości skóry mogą być: noszenie nieodpowiedniego, uciskającego obuwia, stojący tryb pracy, nadwaga, aspekty związane z naszym zdrowiem takie jak zaburzenia hormonalne czy cukrzyca. W każdym z wymienionych przypadków niezwykle ważna jest odpowiednia pielęgnacja. Wystarczy, że poświęcimy choć kilka minut dziennie, a efekty będą naprawdę zadowalające.
Starajmy się, jeżeli nie codziennie, to przynajmniej kilka razy w tygodniu, po kąpieli nałożyć na stopy krem nawilżający, zmiękczający, aby odżywić i zregenerować skórę. Preparaty tego typu często zawierają dodatkowo składniki przeciwgrzybicze oraz zmniejszające potliwość, dzięki czemu zapewniamy sobie kompleksową ochronę.
Przykładami preparatów do pielęgnacji suchej skóry stóp są: PROPODIA Codzienny krem ochronny do stóp, który łączy w sobie wszystkie wspomniane wyżej działania; SVR XERIAL 10 – krem do stóp, nawilżający oraz delikatne złuszczający i regenerujący skórę; GEHWOL med. Lipidro-Creme krem nawilżający – zmiękcza naskórek i zapobiega nadmiernemu odtwarzaniu się warstwy zrogowaciałej, a także nowy produkt: KREM DO STÓP PRODIAB do pielęgnacji suchej i bardzo suchej skóry stóp, skłonnej do rogowacenia i pękania – jego nawilżająco-ochronne działanie wynika z połączenia mocznika, ruszczyka, mikrosrebra oraz witaminy E (ze względu na zestawienie składników oraz silne właściwości nawilżająco-ochronne krem PRODIAB polecany jest dla chorych na cukrzycę).
Dla jeszcze lepszego efektu raz w tygodniu wskazane jest użycie peelingu (np. PROPODIA Peeling zmiękczający do stóp, NIVELAZIONE Peeling do stóp) w celu usunięcia martwego naskórka. Po takim zabiegu konieczne jest użycie kremu.
Martwy naskórek możemy również usunąć za pomocą tarki lub pumeksu. W przypadku drugiego pamiętajmy jednak o dość częstych wymianach na nowy, stanowi on bowiem siedlisko bakterii i grzybów.
W momencie kiedy nasza skóra jest już mocno przesuszona i zrogowaciała, również nie pozostajemy bez pomocy. Dostępna jest pokaźna gama produktów działających zmiękczająco i złuszczająco. Warto tutaj wymienić np.:
• SVR XERIAL 30 – krem do stóp;
• CERKO Cerkoderm 15 - krem do stóp z mocznikiem i kwasem mlekowym;
• SCHOLL – Krem zmiękczający twardą skórę stóp;
• PROPODIA – Krem odżywczo-regenerujący do stóp, Regenerujący krem na popękane pięty, Krem złuszczająco-zmiękczający na zniszczone pięty.
• GEHWOL med. Schrunden-Salbe maść do stóp – przynosi ulgę przy pęknięciach i zaczerwienieniach skóry.
Mówiąc o szorstkiej i zrogowaciałej skórze na stopach, nie możemy zapomnieć o kolejnym pokrewnym problemie, a mianowicie o odciskach. Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje odcisków – nagniotki (zgrubienie naskórka z charakterystycznym centralnie ułożonym rdzeniem, sięgającym do głębszych, unerwionych warstw skóry, przy nacisku powodują ból), albo modzele (okrągłe lub owalne miejsca rogowe, głównie na spodniej części stopy, nie posiadają unerwienia, co nie oznacza, że nie są dla nas równie uciążliwe). Jeżeli zgrubiała zmiana nie jest w żaden sposób usuwana, z czasem powstaje gruba powłoka, która prowadzi do coraz większego dyskomfortu i zaczyna sprawiać dotkliwy ból. Najczęstszą przyczyną powstawania odcisków jest niewygodne, źle dopasowane obuwie. Powoduje ono tarcie i ucisk, w efekcie czego skóra zaczyna wytwarzać komórki warstwy rogowej, stanowiące dla niej ochronę. Bardziej narażone na ten dyskomfort są osoby z nadwagą oraz posiadające wady stóp.
Do dyspozycji mamy kilka rodzajów preparatów skutecznych w przypadku omawianych dolegliwości. Są to:
1) kremy do stóp – o działaniu silnie złuszczającym, zawierające mocznik w wysokim stężeniu oraz inne substancje o działaniu keratolitycznym; są skuteczne przy regularnym stosowaniu, kiedy zmiany na skórze nie są jeszcze zbyt poważne (np. SVR XERIAL 50 i SVR XERIAL 50 EXTREME),
2) płyny na odciski – głównymi składnikami są kwas salicylowy i kwas mlekowy (np. ABE Płyn na odciski, ACERIN Płyn do usuwania odcisków i zgrubiałej skóry),
3) plastry na odciski – COMPEED Plastry na odciski z kwasem salicylowym, SCHOLL Wodoodporne plastry na odciski z opatrunkiem, VISCOPLAST Miniderm plastry na odciski.
W przypadku braku efektów po zastosowaniu tego typu preparatów, niekiedy konieczna jest pomoc kosmetyczki lub lekarza.
Kolejną kłopotliwą dolegliwością dotyczącą naszych stóp jest wrastanie paznokci. Przypadłość ta polega na zawijaniu się bocznych części paznokcia pod otaczającą go skórę, tzw. wał paznokciowy. Prowadzi to do ucisku, a w efekcie powoduje ból i tworzy się stan zapalny. Najbardziej narażony jest paznokieć palucha. Do głównych przyczyn wrastania płytki paznokciowej zaliczamy: niewłaściwy sposób obcinania paznokci, noszenie butów uciskających palce lub na zbyt wysokim obcasie oraz urazy. Preparaty dostępne na rynku zapobiegają wrastaniu głównie poprzez zmiękczanie płytki paznokciowej, dzięki czemu znacznie zmniejsza się dyskomfort (np. SCHOLL Płyn zmiękczający twarde paznokcie i zapobiegający wrastaniu paznokci, SUPRODERM płyn zapobiegający wrastaniu paznokci, UNIA TO Płyn na wrastające paznokcie).
Skuteczną metodą jest założenie na paznokieć klamry korygującej. Unosi ona paznokieć do góry, dzięki czemu zapobiega jego wrastaniu. Tego typu leczenie jest praktycznie bezinwazyjne, a przynosi bardzo dobre efekty. Trzeba jednak pamiętać, aby przeprowadzać takie zabiegi u sprawdzonych specjalistów, aby zamiast poprawy, nie doprowadzić do pogorszenia naszego stanu. Niekiedy konieczna jest interwencja chirurgiczna: paznokieć zostaje nacięty, a zagięty fragment usunięty.
Nadmierna potliwość stóp może mieć bardzo zróżnicowaną etiologię. Przyczyniają się do niej choroby układowe, takie jak cukrzyca, nadczynność tarczycy. Stany nasilenia obserwujemy w okresie dojrzewania, przekwitania oraz w czasie wzmożonego stresu. Nadal jednak głównym czynnikiem sprzyjającym potliwości jest brak odpowiedniej higieny. Na pierwszym miejscu musimy postawić codzienne mycie i dokładne osuszanie stóp (możemy zastosować mydło o działaniu antybakteryjnym, które dodatkowo zwiększy efektywność zabiegu). Kolejną istotną sprawą jest noszenie odpowiedniego obuwia. Zwróćmy uwagę, aby było ono wykonane z naturalnych materiałów, odpowiednio przewiewne. Najlepsze właściwości wykazuje obuwie skórzane. Dalszym elementem codziennej pielęgnacji jest używanie preparatów zmniejszających wydzielanie potu oraz pochłaniających przykre zapachy. Możemy tu wymienić:
• płyny np.: ETIAXIL Lotion do dłoni i stóp, w wersji zarówno do skóry normalnej, jak i wrażliwej, preparat używamy jedynie 2-3 razy w tygodniu, charakteryzuje go bardzo duża skuteczność; ANTIDRAL Płyn na skórę. Oba preparaty zawierają sole glinu, które skutecznie i na długo hamują wydzielanie potu.
• zasypki np.: SCHOLL Odour Control Zasypka do stóp i obuwia; NIVELAZIONE Zasypka do stóp; ALTA proszek; ANTYPOT zasypka; Stoppot duo puder do stóp, puder PEDIPUR, TALK. Preparaty tego typu chłoną nagromadzoną wilgoć, redukują przykry zapach, z reguły zawierają też składniki przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne: olejki eteryczne (olejek z drzewa herbacianego), kwas borny, związki cynku, talk.
• dezodoranty: dostępna jest cała gama produktów z serii SCHOLL, NIVELAZIONE, DrSTOPA, ACERIN. Odświeżają i zapobiegają poceniu. Podobnie jak zasypki, zawierają zwykle zestaw składników o kompleksowym działaniu.
Omawiając problem zwiększonej potliwości, warto zwrócić uwagę na dobroczynne działanie szałwii. Możemy bowiem stosować ją zarówno w formie preparatów doustnych (napary, tabletki), jak również jako dodatek do kąpieli dla stóp.
Grzybica stóp jest obecnie bardzo powszechnym schorzeniem. Jej powstawaniu sprzyja zarówno brak, jak i nadmiar higieny, możemy bowiem doprowadzić do zachwiania naturalnej warstwy ochronnej skóry, a w efekcie do zwiększenia podatności na zakażenia. Na grzybicę stóp bardziej narażone są osoby z obniżoną odpornością (w przebiegu różnorakich infekcji, przy antybiotykoterapii, w czasie ciąży), korzystające z placówek użytku publicznego (takich jak basen, sauna, solarium, itp.), nie przestrzegające podstawowych zasad higieny.
Ważnym elementem profilaktyki grzybicy jest noszenie właściwego obuwia, zapewniającego odpowiednią wymianę powietrza. Starajmy się w miarę możliwości wietrzyć buty i zmieniać je w trakcie dnia.
Do najczęstszych objawów grzybicy stóp należy zaliczyć: świąd, pieczenie oraz łuszczenie się chorobowo zmienionej powierzchni. Nieraz dochodzi do miejscowych, bolesnych i trudno gojących się pęknięć. Zajęta może być także płytka paznokcia, która staje się mocno zgrubiała, zmienia kolor i matowieje.
Leczenie jest z reguły długie i wymaga od chorego sporej wytrwałości i konsekwencji. Jeżeli zaatakowana zostaje niewielka powierzchnia skóry, możemy skorzystać z dostępnych preparatów. Mamy do wyboru produkty w różnych postaciach – mogą to być kremy, żele, płyny, aerozole. Wybieramy je, biorąc pod uwagę miejsce w jakim zlokalizowana jest zmiana oraz nasze osobiste preferencje i wygodę. Aplikowanie preparatów leczniczych najbardziej wskazane jest wieczorem. Należy je nakładać na oczyszczoną i dobrze osuszoną skórę.
Preparaty dostępne są w bardzo różnorodnych formach:
• kremy, żele, aerozole (np. Lamisilatt, Daktarin, Stepper, Terbiderm, Oliprox),
• płyny (np. Lamisilatt, Polfungicid, Acifungin Forte),
• sztyfty (np. Stepper, Nailner, Nailexpert sztyft) – wzmacniają płytkę paznokcia i zapobiegają wnikaniu grzybów.
Powyższe produkty są dostępne bez recepty. Zawierają one składniki działające przeciwgrzybiczo (m.in. Terbinafini hydrochloridum, Miconazoli nitras, Clotrimazole, Climbazole), dodatkowe ściągające i złuszczające (np. kwas borowy, salicylowy, galusowy, tanina), olejki (np. eukaliptusowy).
W przypadku braku skuteczności ich działania niezbędna jest konsultacja lekarska.
Od nas samych w głównej mierze zależy to w jakim stanie znajdują się nasze stopy. Jeżeli zapewnimy im każdego dnia odpowiednią pielęgnację i ochronę, przez długie lata będziemy mogli cieszyć się ich zdrowiem i pięknym wyglądem. Z ogromnej gamy kosmetyków i innych preparatów przeznaczonych dla stóp, możemy z łatwością wybrać te, które będą dla nas właściwe i najlepiej je zabezpieczą. Nie możemy przy tym zapomnieć o doborze właściwego, odpowiednio dopasowanego obuwia. Jest to niezmiernie ważny aspekt, który często bagatelizujemy.
Poświęćmy naszym stopom choć odrobinę uwagi każdego dnia, a staną się dla nas powodem do zadowolenia.
mgr farm. Justyna Łagowska
data publikacji: 2012