Jesteś tu: Strona główna › Czytelnia

Szukaj:

CZYTELNIA > Wzmacnianie oraz ochrona włosów i paznokci

Szukaj artykułu:

Zapraszamy Państwa do przeczytania artykułów, które zostały zamieszczone w dotychczasowych wydaniach
„Informatora o Programie Zyskaj Zdrowie i lekach bez recepty”.
Aby wyszukać artykuł na wybrany temat, prosimy skorzystać z wyszukiwarki lub z indeksu alfabetycznego.

ABCĆDEFGHIJKLMNOPRSŚTUWZŻ
Jesteś tutaj: CZYTELNIA > Wzmacnianie oraz ochrona włosów i paznokci

Wzmacnianie oraz ochrona włosów i paznokci

 

Włosy i paznokcie są naszą osobistą wizytówką, szczególnie kobiet. Pełnią nie tylko funkcję estetyczną, ochronną, ale również informują o kondycji naszego organizmu: zmęczeniu, niewłaściwej diecie.

Włos składa się z części nabłonkowej i łącznotkankowej, zaopatrzony w naczynia krwionośne i unerwiony, stanowi całość organizmu. W cyklu rozwojowym włosa wyróżniamy trzy okresy: wzrostu, indukcji i spoczynku. Okres włosa występuje w przeważającej liczbie włosów skóry głowy (ok. 80-85%) i trwa 3-6 lat, a okres spoczynku od 2-4 miesięcy. Jeśli tracimy dziennie około 100 włosów nie ma powodu do zmartwień. Gorzej, gdy ubywa ich więcej. Można to sprawdzić za pomocą prostego testu: należy chwycić kosmyk 15-20 włosów i powoli ciągnąć. Jeżeli wypadnie 2-3 włosy, wszystko jest w porządku.
 

Wzmacnianie włosów
 

Jak zatem wzmacniać włosy, aby były zawsze zdrowe i lśniące? Podstawą jest odpowiednia dieta, wzmocnienie włosów poprzez właściwe odżywianie. Potrzebny jest zestaw starannie dobranych witamin i minerałów oraz sproszkowanych ziół. Podstawowym składnikiem wielu preparatów jest sproszkowany skrzyp polny, jest on naturalnym źródłem krzemu i mikroelementów, który bierze udział w budowie włosów i paznokci. Oprócz tego w diecie powinno znajdować się odpowiednia ilość: wapnia, witaminy E stosowanej w leczeniu chorób paznokci, witamin z grupy B, witaminy H (biotyny), która zapobiega nadmiernemu wypadaniu włosów, witaminy A, zapobiegającej nadmiernej łamliwości i kruszeniu paznokci, cynku, żelaza (w przypadku anemii obserwuje się również wzmożone wypadanie włosów) oraz magnezu.
Podstawą do wzmocnienia i ochrony włosów jest ich właściwa pielęgnacja. Należy chronić włosy przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym, układaniem fryzury gorącym powietrzem suszarki, przed mrozem.
Mycie głowy to niezwykle ważna czynność, która wpływa w dużej mierze na kondycję włosów i skóry głowy. Tylko dokładne usunięcie zanieczyszczeń i środków do stylizacji gwarantuje lepsze wchłanianie składników pielęgnacyjnych. Dlatego warto zastosować się do kilku podstawowych reguł dotyczących ich mycia:
• powinniśmy myć głowę tak często, jak to konieczne, używając delikatnego szamponu
• szampon powinien być dobrany do typu włosów: przetłuszczających się – pokrzywowy, brzozowy, chmielowy; włosy skłonne do wypadania powinniśmy myc szamponem z wyciągiem z czarnej rzepy, pokrzywowym
• po zmoczeniu głowy powinniśmy rozcieńczyć szampon na dłoni i delikatnie masując opuszkami palców myć skórę głowy
• powinniśmy spłukać głowę wodą o umiarkowanej temperaturze; zbyt gorąca woda wysusza włosy
• płukanie powinniśmy zakończyć zimnym strumieniem w celu zamknięcia łusek włosa
• mokrych włosów nie wycieramy, tylko delikatnie osuszamy ręcznikiem
• powinniśmy pozwolić wyschnąć włosom w sposób naturalny, albo użyć suszarki
z chłodnym nawiewem
• jeżeli włosy są zniszczone powinniśmy stosować maseczki regenerujące, wcierki
w postaci ampułek np. z wyciągiem ze skrzypu polnego, z czarnej rzepy, pokrzywy lub inne odżywki oraz płukanki ziołowe.
Tak możemy wzmocnić i odżywić włosy.
 

Wypadanie włosów
 

Istnieją jednak sytuacje, podczas których włosy wypadają i nie możemy znaleźć przyczyny. Do nich należą:
• Niektóre choroby zakaźne przebiegające z wysoką gorączką, łuszczyca, łojotokowe zapalenie skóry, grzybica - leczenie polega na długotrwałym stosowaniu doustnie lub miejscowo leków przeciwgrzybiczych albo przeciwłuszczycowych.
• Szok psychiczny i fizyczny oraz silny stres - nie dzieje się to jednak natychmiast, ale po 2-3 miesiącach od zdarzenia. Wyższy poziom testosteronu hamuje wzrost włosów.
• Kłopoty z hormonami - najczęściej jest to uwarunkowane genetycznie, ale może być też objawem choroby.
Włosy zaczynają wypadać na czubku głowy między 18 a 44 rokiem życia. Łysienie typu męskiego można hamować preparatami hormonalnymi oraz środkami do smarowania zawierającymi minoksidil. Podczas ciąży dochodzi do intensywnego wypadania włosów co jest spowodowane spadkiem hormonów, estrogenów.
W okresie menopauzy spada również poziom hormonów żeńskich a wzrasta męskich, które powodują, że kurczą się mieszki włosowe
Leki również odgrywają ważne znaczenie dla kondycji włosów – te, które są stosowane w leczeniu chorób tarczycy, nowotworów, epilepsji, artretyzmu, zakrzepów. Po zakończeniu kuracji włosy najczęściej odrastają.
 

Pielęgnacja paznokci
 

Nasze paznokcie, aby ładnie wyglądały i były zdrowe oprócz witamin i mikroelementów, które będą podobne jak powyżej potrzebują bardzo dużo zabiegów pielęgnacyjnych. Paznokcie stanowią strukturę złożoną, w skład której m.in. wchodzi zrogowaciała płytka paznokciowa, której wzrost ocenia się na ok. 2 mm miesięcznie. Grubość i kształt płytek jest cecha osobniczą. Paznokcie tak, jak włosy potrzebują różnych składników oraz witamin, głównie z grupy B i H. Oprócz tego dieta powinna być bogata w magnez, żelazo, wapń, krzem (obecny w preparatach zawierających wyciąg ze skrzypu polnego), potas. Dużą rolę odgrywają preparaty stosowane do codziennej ochrony i wzmacniania płytki paznokciowej, występujące w postaci odżywek zawierających keratynę i jedwab, wapń i witaminę E oraz skrzyp.
Nasze paznokcie wymagają bardzo dużo uwagi, ponieważ są narażone nie tylko na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych, ale również na detergenty (dlatego wszelkie czynności wymagające kontaktu z detergentami należy wykonywać w rękawiczkach). Szczególnie zimą są wysuszone i nieodżywione. Jeśli organizm jest osłabiony, wolniej rosną, przez co dłużej ich „używamy”. Kruszą się, łamią, rozwarstwiają i niszczą. Należy je wtedy krótko obcinać, ograniczyć stosowanie lakierów. Dobre efekty daje podgrzana oliwa z oliwek z dodatkiem witaminy E.
Nasze paznokcie podobnie jak włosy odzwierciedlają kondycję naszego organizmu. Jeśli mamy problemy z trawieniem, zaburzenia hormonalne, alergiczne lub dermatologiczne, natychmiast widać to na naszych paznokciach. Zdrowe paznokcie powinny być gładkie, blado różowe, elastyczne. Blade paznokcie są dla nas sygnałem, iż możemy mieć zaburzoną gospodarkę żelazem w organizmie, sine zaś są sygnałem problemów krążeniowych.
Preparaty farmaceutyczne stosowane na rynku do pielęgnacji i odżywiania włosów oraz paznokci: Bio-Silica, Silica, Wyciąg ze skrzypu polnego + witaminy, Revalid, H-Pantoten, Multisal, Natural-Vit, odżywki do paznokci (odżywka witaminowa z keratyną, odżywka witaminowa z jedwabiem, odżywka z wapnem i skrzypem, odżywka z wapnem i witaminą E).

mgr farm. Dorota Rudźko-Kudeń
Publikacja artykułu, 2004 

powrót