Jesteś tu: Strona główna › Rozsądne opalanie

Szukaj:

Rozsądne opalanie

 

W okresie letnim, kiedy nasza skóra narażona jest na działanie różnorodnych czynników zewnętrznych należy zadbać o jej odpowiednią ochronę. Bardzo ważna jest ochrona skóry przed promieniowaniem słonecznym, które może powodować stany zapalne skóry a przy zbyt długiego oddziaływania na skórę inicjuje szereg procesów degeneracyjnych w obrębie skóry właściwej. Podczas kąpieli słonecznej na naszą skórę oddziałują dwa typy promieniowania: UVA i UVB. Promieniowanie UVA charakteryzuje się  bardzo głębokim przenikaniem w głąb skóry co może powodować uszkodzenie włókien kolagenowych oraz sprężystych, które warunkują prawidłową elastyczność skóry. Drugi typ promieniowania nie przenika już tak głęboko jednak jest wyjątkowo niebezpieczne bowiem odpowiada za powstawanie zmian nowotworowych.

Nieodpowiedzialne opalanie prowadzi zwykle do reakcji natychmiastowej, która objawia się powstaniem rumienia oraz poparzenia słonecznego. Poparzenie słoneczne wywołuje głównie promieniowanie UVB, które wpływa na rozszerzanie drobnych naczyń włosowatych co powoduje napływ krwi. W końcowym efekcie powstaje charakterystyczny rumień, który pojawia się zwykle po około 3 godzinach. Skóra staje się napięta, nabrzmiała a przy dotyku odczuwalny jest ból oraz pieczenie. W przypadku pojawienia się pierwszych oznak poparzenia słonecznego należy delikatnie schłodzić dany obszar skóry, woda nie może być zbyt zimna bowiem zbyt duża różnica temperatur może doprowadzić do szoku termicznego. Najlepiej początkowo przemywać skórę letnią wodą a następnie powoli obniżać temperaturę wody, jednak należy zwracać uwagę na to żeby nie była lodowata. Aby uniknąć poparzenia warto stosować kremy do opalania z filtrem, które odpowiednio zabezpieczą naszą skórę przed negatywnym działaniem promieniowania słonecznego. Schładzanie powinno trwać nie mniej niż 10 minut i należy powtarzać je kilka razy w ciągu dnia. Jeśli ból nie ustępuje i dodatkowo w miejscu poparzenia pojawią się pęcherze należy skonsultować się z lekarzem.

Pod wpływem długotrwałego oddziaływania promieniowania słonecznego dochodzi do fotostarzenia się skóry, które polega na stopniowym niszczeniu włókien kolagenowych co wpływa na widoczną utratę elastyczności oraz jędrności. Widocznym skutkiem fotostarzenia są pojawiające się teleangiektazje (popękane drobne naczynka), zmarszczki, przebarwienia oraz piegi a także zmiany nowotworowe.