CZYTELNIA > Bólów ból

Jesteś tutaj: CZYTELNIA > Bólów ból

Bólów ból

Przykładowy obrazek

Jest wiele rodzajów bólu. Są bóle metafizyczne (takie, na które nie ma lekarstwa), bóle rodzenia (szybko się o nich zapomina), ból piekący, palący i taki, co przemija jak ręką odjął, gdy kochana osoba pocałuje chore miejsce.

Wystarczy mały ból zęba (jeśli ból zęba może być mały?!!), aby stracić radość życia, pokłócić się z dzieckiem czy wrzeszczeć na żonę! Ból głowy odbiera zdolność jasnego myślenia (to cecha „homo sapiens”), ból serca może być podwójny – tu trzeba lekarstwa i ... miłości. Wielu mówi, że życie boli, a inni, głównie mężczyźni, umierają z bólu przy katarze i grypie!

W czym jak w czym, ale w bólu najbardziej jesteśmy równi. Każdy z nas ma swój największy „bólów ból” i każdy ma też na niego „swoje” lekarstwo, ale trzeba pamiętać, że najszybciej działają zastrzyki przeciwbólowe (na receptę), następnie czopki (nie każdy je lubi), potem preparaty w formie musującej, a najwolniej „zwykłe” tabletki (ale są one najwygodniejsze dla użytkownika). Niezależnie od tego, co wybierzemy należy zwrócić uwagę na skład chemiczny preparatu, bowiem w obrocie są leki zawierające ten sam składnik, ale pod różnymi nazwami handlowymi, co stwarza niebezpieczeństwo przedawkowania. Jeśli mamy kłopoty z żołądkiem powinniśmy wybierać leki nie podrażniające błony śluzowej żołądka. Należy przyjmować leki we wczesnej fazie bólu, wtedy łatwiej i szybciej jest go zwalczyć.

Środki przeciwbólowe

Popularnie stosowane leki przeciwbólowe najczęściej oparte są na: paracetamolu, ibuprofenie, naproksenie i kwasie acetylosalicylowym.

Paracetamol – jest lekiem przeciwbólowym i przeciwgorączkowym, występuje w różnych postaciach:

• tabletki „zwykłe” – to Apap, Codipar, Panadol, Efferalgan, Paracetamol
  • nowością na naszym rynku jest Apap Noc (z dodatkowym składnikiem) – dla osób, u których ból pojawia się w godzinach wieczornych lub nocnych i powoduje problemy z zaśnięciem lub wybudzenie w nocy (na skutek bólu)
  • tabletki o przyspieszonym uwalnianiu – także nowość – Panadol Rapid – zaczyna działać już po ok. 10 minutach (skład preparatu chroniony jest 20-letnim patentem, a to rzadkość)
  • tabletki musujące – Codipar, Efferalgan
  • czopki – to Calpol, Codipar oraz Efferalgan.
  • Zalecana dawka dla dorosłych, to 1,0g (czyli 2 tabletki) a dla dzieci 10 – 20mg/kg masy ciała. Poleca się go pacjentom z chorobą wrzodową, lekką niewydolnością nerek, jest lekiem z wyboru dla kobiet ciężarnych.

Ibuprofen – wywiera działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Występuje również w różnych postaciach:

• tabletki: Advil, Ibuprom, Nurofen
  • tabletki w „silniejszej wersji”: Nurofen Forte, Ibuprom Ma
  • syropy – Nurofen, Ibufen
  • formy rozpuszczalne: Bolinet (tabletki musujące), Nurofen (saszetki).

Naproksen – coraz popularniejszy ostatnio w formie tabletek to: Aleve, Naproxen. Ma działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne. Charakteryzuje się długim okresem działania, nawet do 12 godzin.

Kwas acetylosalicylowy – działa przeciwbólowo, przeciwgorączkowo, przeciwzapalnie i antyagregacyjnie. Występuje w postaciach:

• tabletki – najpopularniejszym przedstawicielem jest Aspiryna (znana od ponad 100 lat) i Polopiryna S (z węglanem wapnia)
  • tabletki musujące (z wit. C) – Aspirin C, Polopiryna C, Upsarin C
  • tabletki musujące (bez dodatków) – Aspirin przeciw Migrenie (nowość na rynku).

Podstawowym przeciwwskazaniem do ich stosowania jest nadwrażliwość (czyli popularnie „uczulenie na salicylany”), choroba wrzodowa, cukrzyca, astma. Aby zmniejszyć ryzyko podrażnień nawet „zwykłe” tabletki powinno rozpuścić się w łyżeczce wody.

Nie zaleca się stosowania kwasu acetylosalicylowego u dzieci poniżej 12 roku życia.

Leki przeciwbólowe także idą z duchem czasu i te najpopularniejsze mają swoje strony internetowe, np.: www.aspirin.pl, www.codipar.pl, www. panadol.pl.

Uwaga:

• aby uniknąć nieświadomego przedawkowania leków, najlepiej zaopatrywać się w aptece, tam otrzymamy fachowe informacje
  • jeżeli środek przeciwbólowy nie pomaga w ciągu 2 – 3 dni, należy skonsultować się z lekarzem.

Preparaty przeciwbólowe:

• Codipar