Jesteś tu: Strona główna › Czytelnia
Jest wiele rodzajów bólu. Są bóle metafizyczne (takie, na które nie ma lekarstwa), bóle rodzenia (szybko się o nich zapomina), ból piekący, palący i taki, co przemija jak ręką odjął, gdy kochana osoba pocałuje chore miejsce.
Wystarczy mały ból zęba (jeśli ból zęba może być mały?!!), aby stracić radość życia, pokłócić się z dzieckiem czy wrzeszczeć na żonę! Ból głowy odbiera zdolność jasnego myślenia (to cecha „homo sapiens”), ból serca może być podwójny – tu trzeba lekarstwa i ... miłości. Wielu mówi, że życie boli, a inni, głównie mężczyźni, umierają z bólu przy katarze i grypie!
W czym jak w czym, ale w bólu najbardziej jesteśmy równi. Każdy z nas ma swój największy „bólów ból” i każdy ma też na niego „swoje” lekarstwo, ale trzeba pamiętać, że najszybciej działają zastrzyki przeciwbólowe (na receptę), następnie czopki (nie każdy je lubi), potem preparaty w formie musującej, a najwolniej „zwykłe” tabletki (ale są one najwygodniejsze dla użytkownika). Niezależnie od tego, co wybierzemy należy zwrócić uwagę na skład chemiczny preparatu, bowiem w obrocie są leki zawierające ten sam składnik, ale pod różnymi nazwami handlowymi, co stwarza niebezpieczeństwo przedawkowania. Jeśli mamy kłopoty z żołądkiem powinniśmy wybierać leki nie podrażniające błony śluzowej żołądka. Należy przyjmować leki we wczesnej fazie bólu, wtedy łatwiej i szybciej jest go zwalczyć.
Popularnie stosowane leki przeciwbólowe najczęściej oparte są na: paracetamolu, ibuprofenie, naproksenie i kwasie acetylosalicylowym.
Paracetamol – jest lekiem przeciwbólowym i przeciwgorączkowym, występuje w różnych postaciach:
Ibuprofen – wywiera działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Występuje również w różnych postaciach:
Naproksen – coraz popularniejszy ostatnio w formie tabletek to: Aleve, Naproxen. Ma działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne. Charakteryzuje się długim okresem działania, nawet do 12 godzin.
Kwas acetylosalicylowy – działa przeciwbólowo, przeciwgorączkowo, przeciwzapalnie i antyagregacyjnie. Występuje w postaciach:
Podstawowym przeciwwskazaniem do ich stosowania jest nadwrażliwość (czyli popularnie „uczulenie na salicylany”), choroba wrzodowa, cukrzyca, astma. Aby zmniejszyć ryzyko podrażnień nawet „zwykłe” tabletki powinno rozpuścić się w łyżeczce wody.
Nie zaleca się stosowania kwasu acetylosalicylowego u dzieci poniżej 12 roku życia.
Leki przeciwbólowe także idą z duchem czasu i te najpopularniejsze mają swoje strony internetowe, np.: www.aspirin.pl, www.codipar.pl, www. panadol.pl.
Uwaga:
Preparaty przeciwbólowe:
Data publikacji artykułu: 2003