Jesteś tu: Strona główna › Czytelnia

Szukaj:

CZYTELNIA > Na pomoc suchej skórze

Szukaj artykułu:

Zapraszamy Państwa do przeczytania artykułów, które zostały zamieszczone w dotychczasowych wydaniach
„Informatora o Programie Zyskaj Zdrowie i lekach bez recepty”.
Aby wyszukać artykuł na wybrany temat, prosimy skorzystać z wyszukiwarki lub z indeksu alfabetycznego.

ABCĆDEFGHIJKLMNOPRSŚTUWZŻ
Jesteś tutaj: CZYTELNIA > Na pomoc suchej skórze

Na pomoc suchej skórze

Pielęgnacja suchej skóry jest wyjątkowo trudna, bowiem łatwo ulega ona podrażnieniom a poprzez zwiększoną utratę wody przez naskórek, szybciej traci elastyczność i jędrność.

Suchość skóry może być spowodowana przez wiele czynników, między innymi poprzez nieprawidłową pielęgnację skóry, niedobór substancji lipidowych w naskórku, jak również ubytek naturalnego czynnika nawilżającego skóry (NMF – Natural Moisturizing Factor). W skład naturalnego czynnika nawilżającego wchodzą substancje, które w naturalny sposób zatrzymują wodę, utrzymując tym samym prawidłowe nawilżenie naskórka. Bardzo ważne jest dbanie o dostarczanie skórze składników odpowiedzialnych za prawidłowy stan nawilżenia skóry, co pozwoli utrzymać NMF w odpowiedniej formie, a więc wpłynie na ogólny stan skóry.

Zasady letniej pielęgnacji skóry
Latem, kiedy skóra jest narażona na wysuszenie pod wpływem działania negatywnych czynników zewnętrznych, bardzo istotna jest regularna odbudowa naturalnego czynnika nawilżającego skóry, aby zapobiec jej nadmiernemu wysuszeniu w tym okresie. Oprócz kremów ochronnych należy odpowiednio dbać o regenerację skóry, bowiem sucha skóra szybciej się starzeje pod wpływem działania wolnych rodników, powstających w wyniku oddziaływania promieniowania słonecznego. Warto dobierać kremy do pielęgnacji ciała oraz twarzy, które będą odpowiednio nawilżały skórę oraz wpływały na pobudzanie naturalnych procesów regeneracyjnych skóry. Aby regeneracja przebiegała prawidłowo, należy regularnie dostarczać skórze składników, których z wiekiem jest coraz mniej a wpływają one na prawidłowe funkcjonowanie naskórka.

Dobroczynny mocznik
Jednym ze składników wchodzących w skład NMF jest mocznik, który ma za zadanie zatrzymywać wodę w naskórku, wpływając tym samym na prawidłowe nawilżenie skóry. Mocznik jest powszechnie stosowany zarówno w kremach do twarzy, jak również w preparatach do pielęgnacji ciała. Właściwości mocznika uzależnione są od jego stężenia w danym preparacie. Mocznik w niskich stężeniach wykazuje działanie silnie nawilżające, dlatego też idealnie sprawdza się w preparatach nawilżających do twarzy i ciała. Z kolei wysokie stężenie mocznika wykazuje właściwości złuszczające, co wykorzystywane jest w przypadku preparatów, mających na celu złuszczanie martwego lub zgrubiałego naskórka. Wysokie stężenie mocznika występuje między innymi w preparatach złuszczających do stóp, dzięki temu w szybki i skuteczny sposób można uzyskać gładką skórę.

Dobroczynny kwas hialuronowy
Kolejnym wartym uwagi składnikiem powszechnie występującym w kosmetykach o działaniu nawilżającym jest kwas hialuronowy, który również naturalnie występuje w skórze, pomagając utrzymać optymalny stopień nawilżenia. Jego niedobór wpływa na ogólny stan skóry poprzez ubytek wody, co z czasem wpływa na utratę jędrności i tym samym skóra szybciej się starzeje. Kwas hialuronowy jest stosowany zarówno w kosmetykach o działaniu nawilżającym, jak również w produktach przeznaczonych do pielęgnacji skóry dojrzałej.

Peeling
Podstawą codziennej pielęgnacji suchej skóry jest regularne złuszczanie martwego naskórka. Umożliwia ono lepsze wnikanie składników aktywnie czynnych, znajdujących się w produktach aplikowanych na skórę. W trakcie kąpieli warto delikatnie złuszczać naskórek za pomocą peelingu drobnoziarnistego a skóra stanie się gładka i miękka w dotyku. W przypadku pielęgnacji skóry stóp, która jest zdecydowanie grubsza, stosuje się peeling gruboziarnisty. Jego regularne stosowanie pozwoli pozbyć się zgrubiałego naskórka.
W przypadku peelingu do skóry twarzy należy zwracać szczególną uwagę na jego odpowiedni dobór. Wrażliwa, podatna na podrażnienia skóra twarzy, czasami z tendencją do pękających naczynek, powinna być traktowana z większym wyczuciem. Zbyt intensywne złuszczanie może spowodować podrażnienie bądź nadmierną reaktywność skóry twarzy. Pielęgnacja takiej skóry wymaga zastosowania peelingu enzymatycznego, który jest zdecydowanie delikatniejszy. Jest on wygodny w użyciu, bowiem pozostawia się go na pewien czas na skórze a następnie zmywa.

Nawilżanie
Po zastosowaniu peelingu skóra jest odświeżona. Wtedy powinno zastosować się maseczki do twarzy o działaniu silnie nawilżającym bądź odżywczym, które pozostawia się na skórze przez około 15 – 20 minut. Po upływie tego czasu nadmiar maski należy wklepać lub zebrać wacikiem. Po zastosowaniu maski najlepiej przemyć skórę twarzy tonikiem nawilżającym przeznaczonym do pielęgnacji skóry wrażliwej a następnie nałożyć lekki krem nawilżający, który pozwoli zapewnić odpowiedni poziom nawilżenia naskórka.
W przypadku pielęgnacji skóry dojrzałej z tendencją do przesuszania się warto stosować olejek arganowy albo serum regenerujące, które pozwolą odpowiednio nawilżyć skórę, jak również będą stymulować naturalne procesy odnowy komórkowej. Na noc wskazany jest krem o działaniu przeciwzmarszczkowym, jak również maski nawilżające stosowane najlepiej dwa razy w tygodniu w celu utrzymania optymalnego stopnia nawilżenia.

Codzienne mycie twarzy
Do codziennego mycia twarzy najlepiej dobierać delikatne pianki bądź żele, które dokładnie oczyszczą a składniki łagodzące zawarte w takiego typu preparatach zniwelują uczucie ściągania i napięcia skóry. W przypadku skóry wyjątkowo suchej nie powinno się myć twarzy wodą z kranu, bowiem może ona powodować nadmierne wysuszenie skóry a nawet jej podrażnienie. W zamian za to warto stosować płyny micelarne bądź wody termalne, które skutecznie oczyszczą, odświeżą skórę, jak również pomogą utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia naskórka, nie naruszając naturalnego płaszcza ochronnego skóry.

Dieta
W przypadku suchej skóry bardzo istotne jest, aby dostarczać jej odpowiednią ilość wody, również od wewnątrz. Zbilansowana i zróżnicowana dieta bogata w warzywa i owoce pozwoli dostarczyć skórze odpowiednią dawkę witamin i minerałów potrzebnych do jej prawidłowej regeneracji. Wspomagająco można stosować suplementy diety, które dzięki specjalnie dobranym składnikom, będą pomagały utrzymywać odpowiedni stopień nawilżenia skóry, co pomoże zachować jej zdrowy wygląd.


Magdalena Burian
dermokonsultantka

Publikacja artykułu: czerwiec 2017

 

 


 

powrót