Jesteś tu: Strona główna › Czytelnia

Szukaj:

CZYTELNIA > Walory zdrowotne białej herbaty

Szukaj artykułu:

Zapraszamy Państwa do przeczytania artykułów, które zostały zamieszczone w dotychczasowych wydaniach
„Informatora o Programie Zyskaj Zdrowie i lekach bez recepty”.
Aby wyszukać artykuł na wybrany temat, prosimy skorzystać z wyszukiwarki lub z indeksu alfabetycznego.

ABCĆDEFGHIJKLMNOPRSŚTUWZŻ
Jesteś tutaj: CZYTELNIA > Walory zdrowotne białej herbaty

Walory zdrowotne białej herbaty

Biała herbata (z chiń. Bái chá) wywodzi się z Chin. Produkowana jest głównie na północy chińskiej prowincji Fujian. Jest to napój przyrządzany z pąków liściowych i młodych listków krzewów herbacianych, które są zbierane wczesną wiosną.
W pierwszej kolejności pąki poddawane są obróbce termicznej, czyli ogrzewa się je parą wodną w celu neutralizacji znajdujących się w nich enzymów. Następnie poddaje się je suszeniu. Biała herbata nie jest poddawana wielu procesom przetwarzania, co znacznie wpływa na jej jakość i smak oraz pozwala zachować bogate walory zdrowotne. Nazwa herbaty wywodzi się od koloru wysuszonych pąków, które są barwy srebrno-białej, a po zaparzeniu dają słomkowo-żółty napar. Ponadto herbata ta charakteryzuje się delikatnym aromatem i smakiem.

Rodzaje białej herbaty i sposób parzenia
Wyróżniamy trzy podstawowe typy białej herbaty:
Yin Zen (Srebrna Igła) – składa się wyłącznie z nierozwiniętych pączków, które chronione są przed promieniami słonecznymi, aby nie wykształcił się w nich chlorofil. Jest ona lekko pobudzająca. Należy parzyć ją w temperaturze 85°C przez około 2 minuty.
Pai Mu Tan (Biała Piwonia) – składa się z liści oraz pąków w proporcji 2:1. Posiada ona kwiecisto-ziołowy aromat oraz delikatnie słodki smak. Parzy się ją w temperaturze 90°C przez około 1 minutę.
China White Snow Buds (Śnieżne Pączki) – składa się głównie z liści, które pokryte są srebrnym pyłem. Aromat tego rodzaju zbliżony jest do palonych ziaren. Parzy się ją w temperaturze 70°C przez 2 – 3 minuty.

Właściwości białej herbaty
Biała herbata posiada liczne właściwości prozdrowotne. Dzięki specyficznemu składowi jest uważana za jeden z najzdrowszych napojów. W liściach znajdują się m.in. polifenole, saponiny, aminokwasy, alkaloidy purynowe, mikroelementy oraz witaminy.
• Przeciwutleniacze z grupy polifenoli zawarte w białej herbacie mają działanie antyoksydacyjne. Są to substancje, które przyczyniają się do zapewniania ochrony przed uszkodzeniami komórek wywołanymi przez wolne rodniki. Posiadają one działanie spowalniające procesy starzenia organizmu oraz mogą pomagać w zapobieganiu nowotworom.
• Biała herbata posiada działanie antybakteryjne, dzięki czemu wspomaga organizm w walce z infekcjami.
• Zapobiegając rozwojowi szkodliwych bakterii, pomaga zachować zdrowie jamy ustnej.
• Wykazuje korzystny wpływ na organizm osób chorych na cukrzycę. Regularne picie naparu pozwala obniżyć poziom glukozy we krwi i eliminuje uczucie pragnienia.
• Posiada działanie zapobiegające rozwojowi chorób układu krążenia tzn. obniża ciśnienie krwi, pomaga wyregulować poziom lipidów i zmniejszyć stężenie lipoprotein niskiej gęstości tzw. „złego” cholesterolu LDL.
• Wśród innych właściwości, za które ceniona jest ta herbata jest duża zawartość kofeiny, wyższa niż w innych rodzajach herbat, w związku z czym posiada działanie orzeźwiające i pobudzające.
• Zawiera także teinę, która działa pobudzająco.
• W połączeniu z odpowiednią dietą może wspomagać spalanie tkanki tłuszczowej.

Biała herbata jest wskazana dla każdego. Najkorzystniej jest spożywać dziennie maksymalnie 5 filiżanek naparu, przy czym warto jednak zapamiętać, aby ze względu na jej właściwości pobudzające, unikać jej przed snem. Picie zbyt dużej ilości białej herbaty oraz zbyt mocnych jej naparów na tzw. pusty żołądek może podrażnić jego błonę śluzową.

Warto pić białą herbatę. Zwróćmy jeszcze uwagę na fakt, że jakościowo lepsza jest ta w postaci liści i pąków niż w saszetkach.

Julia Podlipniak
specjalista ds. żywienia

Publikacja: czerwiec 2018


 

powrót