Jesteś tu: Strona główna › Czytelnia

Szukaj:

CZYTELNIA > Oczyszczanie organizmu z toksyn

Szukaj artykułu:

Zapraszamy Państwa do przeczytania artykułów, które zostały zamieszczone w dotychczasowych wydaniach
„Informatora o Programie Zyskaj Zdrowie i lekach bez recepty”.
Aby wyszukać artykuł na wybrany temat, prosimy skorzystać z wyszukiwarki lub z indeksu alfabetycznego.

ABCĆDEFGHIJKLMNOPRSŚTUWZŻ
Jesteś tutaj: CZYTELNIA > Oczyszczanie organizmu z toksyn

Oczyszczanie organizmu z toksyn

    Zbyt mało ruchu i zimowy apetyt bardzo często sprawiają, że witamy wiosnę zmęczeni i ospali. Czasem przybywa nam też kilka niepotrzebnych kilogramów. Włosy, skóra i paznokcie również są zmęczone i potrzebują naszej pomocy. Jak zregenerować organizm po zimie i nabrać energii? Aby odzyskać siły witalne, należy oczyścić organizm oraz przyspieszyć metabolizm.

    Oczyszczenie organizmu z toksyn tzw. detoks to działania prowadzące do przyspieszenia eliminacji toksyn z organizmu. Jest ono podstawą dobrego samopoczucia. Organizm człowieka posiada naturalną zdolność do samooczyszczania się z toksyn. Największe znaczenie w oczyszczaniu organizmu mają układ pokarmowy, układ moczowy, płuca oraz skóra. Szkodliwe substancje powinny być usuwane automatycznie, choć przy dzisiejszym trybie życia tzn. złym odżywianiu, stresie, zanieczyszczeniu środowiska gromadzi się ich zbyt wiele, aby organizm sam mógł sobie z nimi poradzić. Doprowadzamy więc do samozatruwania się organizmu, czego skutki nie są od razu widoczne. Toksyny odkładają się we krwi oraz w ściankach naczyń, a szczególnie w jelicie grubym. Nadmiar ich powoduje, że często cierpimy na niewiadomego pochodzenia m.in. alergie pokarmowe, schorzenia skórne czy reumatyczne, problemy z układem trawiennym czy mamy skłonność do infekcji, co w konsekwencji może doprowadzić do różnych chorób, nadwagi.
    Najskuteczniejszym sposobem oczyszczania organizmu jest połączenie kilku elementów, a mianowicie diety oczyszczającej, aktywności fizycznej, wyeliminowanie złych nawyków takich jak palenie tytoniu czy picie nadmiernych ilości kawy i alkoholu oraz dostarczenie organizmowi odpowiednich składników, które przyspieszają detoks.

Kuracja oczyszczająca organizm z toksyn

    Jest wiele różnorodnych metod oczyszczania organizmu. Tak naprawdę każdy może mieć własny pomysł na detoks. Zapamiętać jednak należy, że dobra dieta oczyszczająca powinna być pełnowartościowa i nie odchudzająca, pomimo że podczas jej stosowania traci się na wadze. Wyjątek stanowi głodówka i diety jednoskładnikowe, które mają ograniczoną wartość odżywczą. Dieta oczyszczająca jest idealnym wstępem do diety odchudzającej, ponieważ przyzwyczajamy się do mniejszych porcji posiłków oraz dobrym pomysłem na zmianę nawyków żywieniowych.
    Dieta oczyszczająca powinna być zdrowa oraz dostarczać niezbędne składniki odżywcze. Podstawowe składniki, które muszą się znaleźć w diecie to warzywa i owoce, ryby, produkty zbożowe, produkty z dużą zawartością błonnika oraz produkty mleczne m.in. kefiry, jogurty. Podczas kuracji oczyszczającej należy jeść regularnie, najlepiej pięć niedużych posiłków dziennie co trzy godziny. Do menu wprowadzić jak najwięcej warzyw i owoców wspomagających detoks tzn. jabłek, cytryn, brokułów, marchwi czy natki pietruszki. Ważne są również płyny, które należy pić w nieograniczonych ilościach, może to być woda niegazowana, świeżo wyciśnięte soki, ziołowe herbatki czy zielona i czerwona herbata. Wspomogą one wypłukiwanie toksyn z organizmu.
    Aktywność fizyczna jest istotna podczas oczyszczania organizmu, ponieważ pomaga rozładować stres. Ponadto pobudza wydzielanie endorfin, czyli hormonów szczęścia.
    Innymi sposobami na oczyszczenie organizmu jest np. jednodniowa głodówka, kuracja owocowo-warzywna, cytrynowa czy ziołowa. W oczyszczaniu organizmu pomocne są także zioła i przyprawy m.in. imbir, rozmaryn, lubczyk, estragon, w których zawarte są olejki eteryczne przyspieszające trawienie. Połączenie powyższych zasad pozwala skutecznie oczyścić z toksyn organizm, dodaje nam energii oraz poprawia nasze samopoczucie.
    Niezależnie od sposobu oczyszczania organizmu i wybranej diety oczyszczającej, należy zrezygnować z produktów ciężkostrawnych, jedzenia typu fast food, używek oraz żywności przetworzonej. Kilka dni kuracji wystarcza, aby poczuć się lepiej i nabrać energii.
    Dietę oczyszczającą mogą zastosować tylko osoby zdrowe. Przeciwwskazaniem do jej stosowania są schorzenia układu krążenia, pokarmowego i moczowego, jak również ciąża i karmienie piersią.

Dieta urozmaicona

    Dieta oczyszczająca, podczas której stopniowo do jadłospisu wprowadzamy produkty z różnych grup, powinna trwać 10-14 dni. Przez pierwsze 2-3 dni należy jeść tylko warzywa i owoce w różnej postaci, mogą one być surowe, gotowane czy suszone, dodatkowo należy pić soki ze świeżych owoców lub warzyw. Od 4 dnia włączamy do diety nabiał: 1/2 litra dziennie fermentowanych produktów mlecznych np. kefir, jogurt naturalny czy maślanka. Od 6 dnia dodajemy do jadłospisu grube kasze, ryż brązowy, płatki owsiane i otręby. Od 8 dnia dołączamy chudy ser biały około 10 dag. Od dnia 10 wprowadzamy porcję ryby gotowanej lub pieczonej lub chude mięso drobiowe, np. piersi z kurczaka lub indyka.

Kuracja owocowo-warzywna

    Podstawę tej diety stanowią warzywa i owoce, które są bogate w witaminy, składniki mineralne, węglowodany i białka. Dostarczają błonnika pokarmowego, który oczyszcza przewód pokarmowy, zapobiega zaparciom i pęczniejąc w żołądku, daje uczucie sytości. Ponadto zawarte w nich antyoksydanty neutralizują wolne rodniki. Dieta powinna trwać 7 – 14 dni, po czym należy zastosować zasady zdrowego żywienia. Ten rodzaj diety dostarcza organizmowi około 600 kcal, pobudza przemianę materii oraz poprawia wygląd skóry i nastrój. Podczas diety należy zrezygnować z używek (kawa, herbata, alkohol). W diecie powinny znaleźć się takie warzywa jak: marchew, pietruszka, seler, burak, rzodkiew, chrzan, sałata, natka pietruszki, rzeżucha, koper, czosnek, pomidor, kalafior, brokuły, kalarepa oraz ogórki. Spożywać je możemy w różnej postaci: surówek, soków, warzyw gotowanych, pieczonych, duszonych czy zup gotowanych bez tłuszczu. Co istotne, w tej diecie nie ma ograniczeń co do liczby stosowanych posiłków. Aby uniknąć wzdęć, do posiłku możemy dodać kminek lub majeranek.

Kuracja ziołowa

    Zioła doskonale się sprawdzają w oczyszczaniu organizmu z nagromadzonych toksyn. Preparaty ziołowe unieczynniają toksyny oraz przeciwdziałają ich wchłanianiu. Ponadto poprzez wzmocnienie organów wydalniczych ustroju, ułatwiają ich wydalanie. Stosowanie gotowych preparatów jest najwygodniejszym sposobem na oczyszczenie organizmu. Mają one w składzie zioła o różnorodnym działaniu. Wśród nich powinny się znaleźć rośliny poprawiające trawienie np. mniszek lekarski, który pobudza wydzielanie soku żołądkowego, tamaryndowiec stymulujący pracę przewodu pokarmowego, działa łagodnie przeczyszczająco i jest bogatym źródłem błonnika oraz koper włoski, który działa rozkurczowo na przewód pokarmowy, zmniejsza uczucie pełności i wzdęcia jamy brzusznej, ponadto pobudza wydzielanie soku żołądkowego, dzięki czemu przyspiesza trawienie pokarmów. Do roślin wspomagające wątrobę należy karczoch, który regeneruje komórki wątrobowe i usprawnia ich działanie, ponadto bardzo silnie pobudza tworzenie oraz wydalanie żółci. Następną grupą są zioła działające łagodnie moczopędnie i napotnie m.in. brzoza biała, wiązówka błotna, fiołek trójbarwny (bratek) i łopian. Do roślin pobudzających metabolizm należy również morszczyn. Kuracja ziołowa jest bardzo skuteczna, gdyż działa wielokierunkowo.

Głodówka

    Głodówka jest najbardziej radykalną i kontrowersyjną metodą oczyszczania organizmu. Zasada jest taka, że w okresie jej trwania nie przyjmujemy żadnych pokarmów, za to pijemy dużo wody mineralnej niegazowanej, zieloną herbatę lub napary ziołowe. Głodówki jednodniowe można stosować raz w tygodniu, natomiast dłuższe maksymalnie do 7 dni nie częściej niż raz na 3 miesiące. Przed przystąpieniem do takiej oczyszczającej głodówki, na tydzień przed jej rozpoczęciem należy zrezygnować z picia herbaty i kawy. Jadłospis powinno wzbogacić się o większe ilości warzyw i owoców oraz kasze i razowe pieczywo. Wracając do normalnej diety po oczyszczającej głodówce, organizm przestawiamy stopniowo na jedzenie. Przez pierwsze dwa dni najlepiej pić rozcieńczone soki warzywne np. pomidorowe, marchwiowe. Trzeciego dnia powinno się wprowadzić owoce. W kolejnych dniach wprowadzamy surówki, potrawy mięsne oraz ryby gotowane na parze i duszone.

UWAGA: Nie wszyscy mogą bezpiecznie zastosować głodówkę. Nie zalecana jest, gdy organizm jest osłabiony. Przeciwwskazaniem są również choroby tj. nadczynność tarczycy, nowotwory, choroby psychiczne. Nie powinna być stosowana u dzieci, kobiet w ciąży oraz karmiących. Jeśli chcemy zastosować głodówkę, warto wcześniej skonsultować się z lekarzem czy jest ona wskazana.

    Kuracja oczyszczająca jest idealna na wiosnę, gdyż poprawia nastrój i dodaje energii, a my czujemy się lekko i świeżo. Skutkiem diety jest usunięcie nadmiaru wody z organizmu, zmniejsza się uczucie ciężkości i ospałości, pozbędziemy się obrzęków i worków pod oczami. Dzięki oczyszczeniu organizm znacznie lepiej funkcjonuje, stajemy się bardziej odporni na infekcje, poprawia się metabolizm. Poprawia się także wygląd zewnętrzny, wyraźnie polepsza się stan skóry oraz koloryt twarzy, przywrócony zostaje jej blask, ponadto poprawia się wygląd sylwetki oraz ujędrnia się ciało. Skóra stanie się jędrniejsza i gładsza. Takie okresowe kuracje oczyszczające są sposobem na pozbycie się toksyn z organizmu i poprawienie samopoczucia, warto więc pokusić się i spróbować.

Julia Podlipniak
specjalista ds. żywienia
Publikacja: marzec 2014

 

powrót