Jesteś tu: Strona główna › Czytelnia

Szukaj:

CZYTELNIA > Menopauza – naturalny okres w życiu kobiety

Szukaj artykułu:

Zapraszamy Państwa do przeczytania artykułów, które zostały zamieszczone w dotychczasowych wydaniach
„Informatora o Programie Zyskaj Zdrowie i lekach bez recepty”.
Aby wyszukać artykuł na wybrany temat, prosimy skorzystać z wyszukiwarki lub z indeksu alfabetycznego.

ABCĆDEFGHIJKLMNOPRSŚTUWZŻ
Jesteś tutaj: CZYTELNIA > Menopauza – naturalny okres w życiu kobiety

Menopauza – naturalny okres w życiu kobiety

Klimakterium, zwane też menopauzą lub przekwitaniem jest naturalnym okresem przejściowym pomiędzy wiekiem reprodukcyjnym, a starością. Zazwyczaj menopauza pojawia się u kobiet pomiędzy 45-tym a 55-tym rokiem życia. W organizmie zaczyna wówczas brakować hormonów płciowych: estrogenów i progesteronu.

Objawy menopauzy

Zachwianie równowagi hormonalnej, zwłaszcza w początkowym okresie przekwitania, powoduje objawy zespołu menozapuzalnego. Pojawiają się uciążliwe dolegliwości, zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Kobieta odczuwa wówczas uderzenia gorąca, nadmierne poty (zwłaszcza nocne), bezsenność, stałe zmęczenie i kołatanie serca, staje się drażliwa, a jej pobudliwość nerwowa zostaje wyraźnie zwiększona. Mogą wystąpić także bóle i zawroty głowy oraz kłopoty z pamięcią i koncentracją.
Niedobór hormonów sprawia, że kobieta przestaje miesiączkować, a w narządach rodnych następują zmiany zanikowe. Zmienia się także sylwetka kobiety na skutek odkładania się tkanki tłuszczowej zwłaszcza w obrębie bioder i ud. Pogarsza się jej sprawność fizyczna. W wyniku zmniejszonej produkcji kolagenu wiotczeją mięśnie i ścięgna, skóra zaś traci swą elastyczność i napięcie. Pojawiają się głębokie zmarszczki. Osłabione zostaje wydzielanie gruczołów łojowych, co sprawia, że skóra staje się sucha. Pogarsza się wzrok, mętnieje soczewka i rogówka.

Po menopauzie jajniki nadal produkują androgeny, które przyczyniają się do wypadania włosów na głowie (w skrajnych wypadkach nawet łysienie). Natomiast pojawia się nadmierne owłosienie w miejscach nietypowych: broda, górna warga, kończyny dolne.
Niedobór estrogenów prowadzi także do zaburzeń w gospodarce lipidowej. Zwiększa się produkcja cholesterolu całkowitego oraz frakcji LDL (niekorzystnej), a to prowadzi do rozwoju miażdżycy. Do tej pory estrogeny pobudzały wydzielanie substancji rozszerzających drobne naczynia krwionośne oraz obniżały poziom insuliny we krwi, teraz ich brak doprowadzić może do zawału serca, nadciśnienia, bądź udaru mózgu. Następuje także znaczne zmniejszenia gęstości tkanki kostnej i tzw. osteoporoza pomenopauzalna. Zmienia się wytrzymałość kości na urazy, co z kolei prowadzi do złamań kości.

Sposoby na klimakterium
 

Kobiety mogą wówczas po uzgodnieniu z lekarzem skorzystać z hormonalnej terapii zastępczej. Polega ona na uzupełnianiu niedoborów hormonów wytwarzanych przez jajniki, syntetycznymi preparatami. Jednak nie wszystkie panie chcą lub mogą tego typu terapię stosować. Dlatego powinny wówczas sięgnąć po leki, które dostępne są w aptece bez recepty, a przy wyborze odpowiedniego preparatu zasięgnąć porady farmaceuty.
Wśród preparatów dostępnych bez recepty wymienić należy m.in.:
1) Menofem – preparat dostępny w opakowaniach 30 i 60 tabletkowych, zawierający suchy ekstrakt z kłącza Cimicifuga racemosa.
2) Soyfem – preparat dostępny w opakowaniach 30 i 60 tabletkowych, zawierający wyciąg z nasion soi.
3) Remifemin – preparat dostępy w opakowaniach 30, 60, 100 i 200 tabletkowych, zawierający wyciąg z Cimicifuga racemosa.
Z reguły preparaty te przyjmować należy dwa razy na dobę po 1 lub 2 tabletki. Efekt działania występuje zwykle po dwóch tygodniach terapii.
Bez recepty dostępne są także preparaty homeopatyczne, które także łagodzą objawy menopauzy. Należą do nich:
1) Dagomed cimicifuga – granulki
2) Heel-Klimakt – tabletki.
Należy jednak podkreślić, że menopauza nie jest chorobą, tylko naturalnym fizjologicznym okresem w życiu każdej kobiety. Nie leczy się więc menopauzy, ale osłabia się jej objawy i zmniejsza ryzyko schorzeń, które mogą się wówczas pojawić.
 

Publikacja artykułu, 2003 

powrót