Jesteś tu: Strona główna › Czytelnia
Badanie wykonuje się specjalistycznym sprzętem, polega ono na sprawdzeniu stanu ukrwienia skóry oraz tkanki podskórnej. W cellulicie widoczna jest nadmierna przepuszczalność ściany naczyń włosowatych z ogniskami niedokrwienia odpowiadającymi obszarom guzków i grudek tkanki tłuszczowej. Cellulit jest to przerost komórek tłuszczowych, obecnych pod powierzchnią skóry, które w konsekwencji powodują nierówności w jej fakturze. Cellulit nie jest chorobą jest jedynie rezultatem niezdrowego stanu organizmu. Najczęściej zlokalizowany jest na biodrach, pośladkach oraz brzuchu czyli tam gdzie gromadzi się sporo tkanki tłuszczowej.
W cellulicie następuje nadmierna przepuszczalność ścian naczyń włosowatych z obecnymi ogniskami niedokrwienia odpowiadającymi obszarom guzków oraz grudek tkanki tłuszczowej.
Stopień zaawansowania cellulitu:
I. Cellulit lekki.
Skóra jest gładka zarówno w pozycji stojącej i leżącej. W przypadku uciskania pojawiają się jedynie niewielkie nierówności a normalnie skóra jest sprężysta i dobrze napięta. Pierwsze stadium cellulitu jest łatwe do zlikwidowania.
II. Cellulit średniozaawansowany.
Nierównomiernie rozłożona tkanka tłuszczowa widoczna jest w pozycji stojącej, przy ucisku zmiany stają się bardziej widoczne. W tym stadium tkanka łączna jest dość stwardniała, skóra jest chłodna ze względu na zaburzenia krążenia.
III. Cellulit zaawansowany.
Na powierzchni skóry pojawiają są nierówności oraz grudki a zmiany widoczne są zarówno w pozycji stojącej jak i leżącej. Skóra jest blada oraz chłodna w dotyku.
IV. Cellulit ciężki.
W tym stadium tworzą się makrogrudki, pojawia się ból przy ucisku a struktura skóry jest silnie pofałdowana. Zmiany są głębokie i trudne w leczeniu.
Obecność tzw. skórki pomarańczowej jest sygnałem aby zastanowić się nad zmianą codziennej diety jak również zwiększeniem aktywności fizycznej. Przyczyny są dość złożone ze względu na wiele czynników predysponujących do występowania zmian.