Jesteś tu: Strona główna › Czytelnia

Szukaj:

CZYTELNIA > Pielęgnacja cery naczynkowej

Szukaj artykułu:

Zapraszamy Państwa do przeczytania artykułów, które zostały zamieszczone w dotychczasowych wydaniach
„Informatora o Programie Zyskaj Zdrowie i lekach bez recepty”.
Aby wyszukać artykuł na wybrany temat, prosimy skorzystać z wyszukiwarki lub z indeksu alfabetycznego.

ABCĆDEFGHIJKLMNOPRSŚTUWZŻ
Jesteś tutaj: CZYTELNIA > Pielęgnacja cery naczynkowej

Pielęgnacja cery naczynkowej

Cera naczynkowa jest wyjątkowo trudna w pielęgnacji. Dość łatwo ulega podrażnieniom, które mogą być spowodowane przez negatywny wpływ czynników atmosferycznych na skórę, jak również przez nieprawidłową jej pielęgnację. Występowanie cery naczynkowej w głównej mierze uwarunkowane jest genetycznie. Z wiekiem wpływ różnorodnych czynników powoduje pękanie naczynek, szczególnie na policzkach i w okolicach nosa. Skóra staje się reaktywna, pojawia się rumień oraz widoczne stają się tzw. pajączki, czyli popękane drobne naczynia krwionośne. Początkowo pod wpływem różnych bodźców rumień pojawia się i znika, z czasem jednak pozostaje na stałe, dlatego jeśli zauważymy, że rumień znika powoli, warto zadbać o odpowiednią pielęgnację skóry, która ma na celu wzmocnienie drobnych naczynek.

Oczyszczaj, nawilżaj, wzmacniaj
Podstawą pielęgnacji cery naczynkowej jest prawidłowe oczyszczanie skóry twarzy z użyciem delikatnych pianek, żeli lub płynów przeznaczonych do pielęgnacji cery naczynkowej albo wrażliwej. Jeśli skóra jest wyjątkowo reaktywna, nie powinno się jej myć wodą z kranu, lecz wodą przegotowaną albo wodą termalną. Jeśli po myciu skóra jest napięta i pojawia się uczucie ściągania skóry, należy zaaplikować lekki krem o działaniu nawilżającym, który zniweluje ten dyskomfort. Bezpośrednio po umyciu można również przemywać skórę tonikiem nawilżającym, który w szybki sposób nawilży i odświeży skórę. Na noc wskazane są kremy, których głównym zadaniem jest wzmocnienie drobnych naczynek krwionośnych. Najlepiej aplikować je w miejscach gdzie pojawia się rumień oraz gdzie widoczne są drobne popękane naczynka, czyli w okolicach nosa oraz na policzki. W skład takich kremów wchodzą głównie składniki odpowiedzialne za uszczelnianie drobnych naczynek, co zapobiega ich pękaniu. Kosmetyki do cery naczynkowej często w swoim składzie zawierają składniki pochodzenia roślinnego, takie jak wyciąg z kasztanowca, arniki oraz miłorzębu japońskiego, których podstawowym zadaniem jest wzmacnianie naczynek, jak również łagodzenie stanów zapalnych. Dodatkowo mogą być wzbogacone w witaminy, takie jak witamina C lub PP, które odpowiedzialne są w głównej mierze za uszczelnienie naczynek.

Czego nie robić?
Nie stosuj przypadkowych kosmetyków. Jeśli skóra jest reaktywna i łatwo ulega podrażnieniom, należy zwracać uwagę, aby używane kosmetyki były przeznaczone do pielęgnacji skóry wrażliwej bądź atopowej. Wówczas zmniejsza się ryzyko pojawienia się podrażnień po zastosowaniu określonego produktu.
W przypadku cery naczynkowej niewskazane jest stosowanie peelingów drobnoziarnistych oraz żeli do mycia twarzy zawierających wyczuwalne drobinki, bowiem tarcie nimi naskórka może powodować zbytnią reaktywność skóry, co źle wpływa na drobne naczynka. Jeśli skóra jest przesuszona, aby usunąć martwy naskórek można zastosować peeling enzymatyczny, który jest zdecydowanie delikatniejszy dla skóry, bowiem jego działanie opiera się nie na ścieraniu a na enzymatycznym rozpuszczaniu połączeń międzykomórkowych. Po wykonanym peelingu warto zastosować maseczkę o działaniu łagodzącym, jeśli skóra jest podrażniona lub wzmacniającą przeznaczoną do pielęgnacji cery naczynkowej. Aby maseczki i kremy przyniosły oczekiwany efekt, należy stosować je regularnie, najlepiej wieczorem, kiedy odnowa komórkowa przebiega najintensywniej.

Bariera ochronna na dzień
Kiedy w ciągu dnia w okresie jesienno-zimowym warunki atmosferyczne są niekorzystne, wówczas należy stosować kremy półtłuste lub tłuste, które tworzą na skórze swoistą barierę ochronną. Skóra w tym czasie może szybko ulegać wysuszeniu, więc należy zadbać o prawidłowy poziom substancji lipidowych w naskórku poprzez stosowanie kremów bogatych w ceramidy i kwasy tłuszczowe. W okresie letnim kiedy promieniowanie słoneczne jest wyjątkowo intensywne, powinno zadbać się o odpowiednią ochronę poprzez stosowanie kremów z wysokim filtrem. Przy niedostatecznej ochronie skóry nagłe zmiany temperatury spowodowane oddziaływaniem silnego mrozu lub słońca mogą prowadzić do pojawienia się nowych popękanych naczynek. Jeśli w ciągu dnia promieniowanie jest niewielkie, wystarczy zastosować delikatny krem nawilżający z filtrem SPF 20, który zapewni optymalną ochronę skóry.
 

Wzmacnianie naczynek w salonie
Salony kosmetyczne oferują szereg zabiegów mających na celu wzmocnienie naczynek, jak również usunięcie już powstałych zmian. Do popularnie wykonywanych zabiegów mających na celu wzmocnienie naczynek należą między innymi:
• jonoforeza – polega na wprowadzaniu w głąb skóry substancji aktywnie czynnych z użyciem prądu o odpowiedniej częstotliwości,
• sonoforeza – zabieg podobny do jonoforezy, z tym że w tym przypadku do wprowadzania substancji aktywnie czynnych wykorzystuje się ultradźwięki.
Zabiegi te stosowane są w przypadku występowania niewielkich zmian naczynkowych lub w sytuacjach kiedy pojawia się lekki rumień.
Gdy popękane drobne naczynka są znacznie widoczne przeprowadza się zabieg usuwania tych zmian za pomocą lasera. Mechanizm tego zabiegu polega na podgrzewaniu do wysokiej temperatury hemoglobiny przez wiązkę laserową, co powoduje zniszczenie i zamknięcie popękanego naczynka krwionośnego. Zabiegi tego typu należy wykonywać w okresie jesiennym i zimowym, kiedy promieniowanie słoneczne nie jest intensywne, ponieważ wystawienie skóry „podrażnionej” zabiegiem laserowym na słońce sprzyja powstawaniu przebarwień na skórze.

Magdalena Burian
dermokonsultantka

Publikacja artykułu: grudzień 2017

 

powrót