Jesteś tu: Strona główna › Czytelnia

Szukaj:

CZYTELNIA > Lecznicza siła czosnku

Szukaj artykułu:

Zapraszamy Państwa do przeczytania artykułów, które zostały zamieszczone w dotychczasowych wydaniach
„Informatora o Programie Zyskaj Zdrowie i lekach bez recepty”.
Aby wyszukać artykuł na wybrany temat, prosimy skorzystać z wyszukiwarki lub z indeksu alfabetycznego.

ABCĆDEFGHIJKLMNOPRSŚTUWZŻ
Jesteś tutaj: CZYTELNIA > Lecznicza siła czosnku

Lecznicza siła czosnku

Czosnek był ceniony już przez starożytnych Egipcjan za właściwości wzmacniające. Przez tysiąclecia stosowano go jako antybiotyk na wszystkie możliwe choroby, od trądu po hemoroidy. Współczesne badania skupiają się na profilaktycznym działaniu czosnku w chorobach serca i nowotworach.

Roślina ceniona od wieków

Ludzie cenią lecznicze właściwości czosnku już od tysięcy lat. Robotnicy budujący piramidy egipskie jedli go, żeby zyskać siłę i wytrzymałość. Zalety czosnku dostrzegł także Hipokrates, który polecał go jako lek na choroby układu oddechowego i pokarmowego. W XIX w. Ludwik Pasteur badał jego przeciwbakteryjne właściwości, a podczas obu wojen światowych lekarze używali go do leczenia ran odniesionych przez żołnierzy. Czosnek jest spokrewniony z cebulą, szalotką i innymi roślinami z rodzaju Allium. Cała roślina wydziela silny zapach, lecz najsilniej pachnie sama główka czosnku, czyli ta jej część, która ma najsilniejsze właściwości lecznicze.
Czosnek zawdzięcza większość swych leczniczych właściwości zawartym w nim ponad 100 związkom siarki. Kiedy wyciskamy, kroimy lub nadgryzamy ząbek czosnku, jeden z tych związków, alliina, przekształca się w allicynę. Silny zapach tej substancji powoduje, że czosnek ma właściwości lecznicze. Po chwili część allicyny rozkłada się na inne związki siarki, które także mają właściwości lecznicze. W skład czosnku wchodzi allicyna o działaniu przeciwbakteryjnym, trójsiarczek dwuallilu o podobnym działaniu oraz siarkowe związki lotne, które wspomagają walkę z chorobami dróg oddechowych. Spośród witamin najwięcej jest witaminy C oraz B. Ponadto czosnek zawiera potas, magnez, fosfor i żelazo. Jest dość kaloryczny - 146 kcal/100g.

Właściwości czosnku:
 

• Zmniejsza stężenie cholesterolu we krwi.
• Zmniejsza krzepliwość krwi.
• Zwalcza infekcje.
• Zwiększa odporność.
• Może zapobiegać niektórym nowotworom.
• Może wywołać niewielki spadek ciśnienia tętniczego.
• Zwalcza infekcje grzybicze.

Działanie zapobiegawcze i dodatkowe korzyści:

Czosnek jest powszechnie stosowany w kuchni śródziemnomorskiej, co tłumaczy, dlaczego w krajach tego regionu tak mało ludzi choruje na miażdżycę. Czosnek zapobiega chorobom serca w różny sposób. Sprawia on m.in., że płytki krwi (składniki krwi biorące udział w jej krzepnięciu) rzadziej tworzą skrzepy blokujące tętnice, co zmniejsza ryzyko zawału serca. Wiadomo, że czosnek „rozpuszcza” też białka przyspieszające powstawanie miażdżycy. Obniża również lekko ciśnienie krwi, ponieważ rozszerza naczynia krwionośne i poprawia krążenie. Wielu lekarzy - zwolenników naturalnych kuracji - uważa, że jest on skuteczny, choć prawdopodobnie powinno się go łączyć z innymi środkami zmniejszającymi stężenie cholesterolu. Przypuszcza się, że czosnek wpływa na metabolizm cholesterolu w wątrobie, dzięki czemu mniej cholesterolu dostaje się do krwi.
Czosnek wykazuje właściwości przeciwnowotworowe. Ustalono, że wyjątkowo skutecznie zapobiega on nowotworom układu pokarmowego, a nawet sutka i prostaty. Nie ustalono do końca, jaki jest tego mechanizm. Być może mechanizmów tych jest kilka. Obecność w czosnku śladowych ilości selenu i germanu ma duże znaczenie w ograniczaniu podziału komórek nowotworowych i zahamowaniu ich rozwoju. Czosnek zwiększa aktywność enzymów neutralizujących substancje rakotwórcze, zapobiega też tworzeniu się azotynów wywołujących raka żołądka oraz wspomaga działanie układu immunologicznego. Niezwykle ważne są również jego właściwości przeciwutleniaczowe.
Czosnek może być skutecznym orężem w walce z mikroorganizmami chorobotwórczymi, np. bakteriami, wirusami i grzybami. Allicyna blokuje enzymy, które powodują, że mikroorganizmy mogą niszczyć tkanki. Pomaga też zwalczać grzybice. Cieszy się sławą wspaniałego środka leczniczego. Jest także cenioną przyprawą i doskonałym źródłem witamin i składników mineralnych. Czosnek pomaga również redukować tkankę tłuszczową. Ma działanie odmładzające i spowalnia proces starzenia. Czosnek jest dobry na przeziębienia, grypy i wszelkie infekcje, zwłaszcza układu oddechowego - katar, kaszel, ból gardła. Jest też pomocny w leczeniu infekcji dróg moczowych. Łagodzi również podrażnienia wywołane ukłuciami owadów, neutralizuje wprowadzony jad osy, pszczoły, komarów, meszek, kleszczy i mrówek - trzeba natychmiast na ukąszone miejsce przyłożyć miazgę z czosnku.

Stosowanie i sposób użycia:

Należy stosować preparaty, które w jednej tabletce zawierają 4 mg allicyny, co odpowiada ilości tej substancji zawartej w jednym ząbku świeżego czosnku. Zapobiegawczo i żeby zmniejszyć stężenie cholesterolu: 400 do 600 mg preparatu z czosnku codziennie. Grypa i przeziębienie: 400 do 600 mg preparatu z czosnku codziennie.
Czosnek można stosować bez ograniczeń. Jeśli stosuje się go, żeby zmniejszyć stężenie cholesterolu, należy po 3 miesiącach wykonać badanie krwi, aby ustalić, czy kuracja daje wyniki.

Czy wiesz, że…

Wielu specjalistów uważa, że najskuteczniejsze preparaty są ze sproszkowanego czosnku. Zażywanie powlekanych tabletek zapobiega przykremu zapachowi z ust i sprawia, że preparat nie zostaje strawiony w żołądku, co mogłoby zahamować tworzenie się allicyny. Preparaty czosnkowe zawierające substancje neutralizujące przykry zapach działają równie skutecznie, jak pozostałe. Wiele osób woli stosować preparaty czosnkowe niż świeży czosnek, żeby uniknąć jego przykrego zapachu.

Artykuł reklamowy
Zakłady Farmaceutyczne COLFARM S.A.

powrót