Jesteś tu: Strona główna › Czytelnia

Szukaj:

CZYTELNIA > Nie dać się przeziębieniu i grypie

Szukaj artykułu:

Zapraszamy Państwa do przeczytania artykułów, które zostały zamieszczone w dotychczasowych wydaniach
„Informatora o Programie Zyskaj Zdrowie i lekach bez recepty”.
Aby wyszukać artykuł na wybrany temat, prosimy skorzystać z wyszukiwarki lub z indeksu alfabetycznego.

ABCĆDEFGHIJKLMNOPRSŚTUWZŻ
Jesteś tutaj: CZYTELNIA > Nie dać się przeziębieniu i grypie

Nie dać się przeziębieniu i grypie

Schorzenia układu oddechowego są w naszym kraju narastającym problemem medycznym. Od wielu lat obserwuje się rosnącą falę zachorowań zarówno na schorzenia infekcyjne dróg oddechowych, jak i choroby zapalno-alergiczne.

Objawy
 

Niewątpliwie najczęściej rozpoznawaną chorobą układu oddechowego jest przeziębienie. Przeziębienie to: zakażenie górnych dróg oddechowych – ostry nieżyt nosa i gardła. Jest to ostre, nieswoiste zakażenie układu oddechowego: nosa, zatok przynosowych, gardła, krtani oraz często tchawicy i oskrzeli, zwykle przebiegające bez gorączki.
Przeziębienie może być wywołane przez wirusy; okres wylęgania jest krótki 1 - 3 dni; przebieg na ogół bezgorączkowy; objawy: złe samopoczucie, osłabienie, ból głowy, kaszel, zapalenie gardła, krtani, katar, kichanie. Jeśli przeziębienie jest niepowikłane, dolegliwości ustępują w okresie 3 – 7 dni.
Przeziębienie często mylone jest z grypą, inną wirusową chorobą układu oddechowego, której objawy są podobne: złe samopoczucie, ból głowy, kaszel, katar, ale grypa ma przebieg gorączkowy.
Powikłania w przypadku przeziębienia nie są zbyt częste – może wystąpić nadkażenie bakteryjne, czego sygnałem jest zmiana charakteru wydzieliny z wodnistej na ropną oraz podwyższenie ciepłoty ciała. Rzadziej występują ropne zapalenie ucha środkowego lub zatok obocznych nosa. Problemem dla osób cierpiących na dychawicę oskrzelową może być nasilony i przedłużony skurcz oskrzeli.
Grypa inaczej niż przeziębienie jest chorobą od początku przebiegającą z podwyższoną (nawet do 40°C), ciepłotą ciała i nasilonymi objawami ogólnymi (bóle głowy, bóle mięśni i stawów, dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego). W przypadkach niepowikłanych choroba ustępuje zazwyczaj w ciągu kilku dni, jednak zdarzają się również ciężkie przypadki, kiedy to może się rozwinąć krwotoczne zapalenie oskrzeli i płuc lub (co zdarza się niezmiernie rzadko) zgon osoby chorującej na tę chorobę. Powikłania jakie może dać grypa to: zapalenie mięśnia sercowego, mózgu, nerek.

Leczenie
 

Choroba przeziębieniowa i grypa to schorzenia, które należy leczyć objawowo – łagodzić dolegliwości i poprawić komfort chorowania. Obie te choroby wymagają jednak bezwzględnego leżenia w łóżku – w przypadkach niepowikłanych zazwyczaj 5 – 8 dni.
„Przechodzenie” choroby często stosowane w naszym kraju nie rokuje dobrze – wydłuża się czas choroby, po krótkotrwałym polepszeniu może nastąpić powrót choroby, nawet pogorszenie, powikłania – konieczna jest wtedy opieka lekarska. W ciężkich przypadkach grypa może nawet spowodować śmierć.
W przebiegu przeziębienia i grypy należy stosować leki zwalczające objawy schorzenia:
• Miejscowo działające leki przeciwzapalne, przeciwbólowe i odkażające w postaci tabletek do ssania. Ich wybór w aptece jest duży, znane leki jak: Chlorchinaldin, Sebidin i nowe: Halset, Neo-Angin, Strepsils oraz leki homeopatyczne, które mają coraz więcej zwolenników ze względu na skuteczność i bezpieczeństwo stosowania.
• W przypadku podwyższonej temperatury ciała należy stosować leki przeciwgorączkowe – paracetamol (Paracetamol, Codipar, Apap, Panadol oraz leki złożone jak Fervex, Coldrex – w formie tabletek lub saszetek do rozpuszczania), ibuprofen (Ibuprom, Nurofen) oraz znaną od ponad 100 lat Aspirynę (nazwa firmy Bayer), nasz rodzimy lek jest pod nazwą Polopiryna, również z dodatkiem Vit. C (Aspiryna C, Polopiryna C). Nie zaleca się podawania Aspiryny, Polopiryny (kwas acetylosalicylowy) dzieciom do 14 roku życia ze względu na możliwość wystąpienia zespołu Rey’a – kończącego się zgonem.
Dla dzieci są leki w formie syropów, które można wygodnie przyjmować dawkami w zależności od wieku i wagi dziecka np. paracetamol (Panadol Baby syrop, Paracetamol syrop), ibuprofen (Nurofen syrop, Ibufen syrop) i wiele innych ich odpowiedników.
• Nasilony katar jest wskazaniem do stosowania leków zwężających naczynia o miejscowym działaniu (Xylomethazolin, Xylorhin, Aphrin, Oxalin).
• Podczas infekcji górnych dróg oddechowych objawem, który wynika ze spływania wydzieliny z nosa i gardła oraz podrażnienia błony śluzowej gardła i tchawicy jest uporczywy, często suchy kaszel, występujący zwłaszcza w godzinach nocnych. Zaleca się wtedy stosowanie leków (mogą być syropy lub tabletki) o działaniu przeciwkaszlowym. Leków tych nie należy stosować, gdy kaszel jest wilgotny i chory odksztusza wydzielinę. Wówczas należy wspomóc odruch oczyszczania organizmu – podać leki wyksztuśne. Preparatów o takim działaniu jest w aptece duży wybór. Są to syropy – ziołowe, z dodatkiem substancji chemicznych lub homeopatycznych i tabletki o takim działaniu. W ich doborze może pomóc lekarz lub farmaceuta.
• Należy stosować dietę lekkostrawną, bogatą w składniki mineralne i witaminy – szczególnie Vit. C, której w przebiegu przeziębienia i grypy można przyjmować do 1g/dobę.
• Nie należy zapominać o lekach naturalnych: inhalacja z olejków eterycznych, leki ziołowe zawierające czosnek, kwiat lipy, kwiat bzu czarnego, liść i sok malinowy, miód pszczeli są bardzo pomocne w leczeniu przeziębienia i grypy.
Przed przeziębieniem i grypą możemy się zabezpieczyć stosując higieniczny tryb życia zdrowo się odżywiając, uprawiając sporty – żeby wzmocnić swój organizm. Przed grypą możemy się również zabezpieczyć stosując szczepionkę. Co roku pojawia się (najczęściej we wrześniu) nowa szczepionka przeciw grypie na sezon jesienno/zimowy. Jak podają badania chroni ona w 80% przed zachorowaniem.
 

Publikacja artykułu, 2003


 

powrót