Jesteś tu: Strona główna › POZNAJ REKOMENDOWANE PRODUKTY

Szukaj:

BIOSTERON TABL.10MG*60
Reklama

BIOSTERON TABL.10MG*60

Działanie: DHEA jest naturalnym hormonem steroidowym wytwarzanym w dużych ilościach w warstwie siatkowatej nadnerczy. Wykazuje cechy słabego androgenu oraz jest prekursorem innych hormonów płciowych. W organizmie kobiety DHEA ulega konwersji enzymatycznej - poprzez androstendion i testosteron - do estrogenów m.in. estradiolu; u mężczyzn szlak przemian DHEA prowadzi do syntezy silnie działających androgenów w tym m.in. testosteronu. DHEA stanowi pulę nieaktywnego pro-hormonu, który ulega konwersji do czynnych hormonów płciowych, a stopień tej konwersji zależy od wieku, płci, cech osobniczych. Nasilający się z wiekiem niedobór endogennego DHEA może być przyczyną dolegliwości psychicznych i fizycznych związanych z okresem menopauzy u kobiet i andropauzy u mężczyzn. Po podaniu doustnym DHEA dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego. Maksymalne stężenie DHEA oraz jego głównego metabolitu siarczanu DHEA występuje po 2-5 h od podania. DHEA słabo wiąże się z białkami osocza (10-20%), natomiast postać sprzężona DHEA-S silnie wiąże z białkami osocza (80-90%) i wykazuje znacznie dłuższy okres półtrwania. DHEA-S dociera do tkanek docelowych (m.in. sutek, prostata, narządy rodne, kości, mięśnie szkieletowe), gdzie ulega desulfatacji do wolnego DHEA, który następnie jest przekształcany do androstendionu i następnie testosteronu. U kobiet hormony te ulegają dalszej aromatyzacji do estradiolu. DHEA jest wydalany z moczem i kałem w postaci nieaktywnych metabolitów. T0,5 wolnego DHEA wynosi 15-40 min, natomiast postaci sprzężonej DHEA-S - około 12 h.

Wskazania: Uzupełnianie niedoboru dehydroepiandrosteronu (DHEA).

Interakcje: DHEA jest prekursorem hormonów płciowych: estrogenów u kobiet i androgenów - u mężczyzn. W związku z tym stosowanie preparatu jednocześnie z hormonalną terapią zastępczą może powodować zwiększoną syntezę estrogenów (preparat nie powinien być przyjmowany przez kobiety stosujące jednocześnie HTZ). Preparatu nie należy podawać mężczyznom leczonym pochodnymi testosteronu ze względu na możliwość nasilenia działań androgennych. DHEA może osłabiać działanie leków przeciwdrgawkowych (np. karbamazepiny, kwasu walproinowego) i psycholeptycznych (pochodnych fenotiazyny, diazepiny i oksazepiny) - nie zaleca się stosowania preparatu z wymienionymi grupami leków. Glikokortykosteroidy podawane ogólnie hamują wydzielanie hormonu adrenokortykotropowego (ACTH) przez przysadkę mózgową, co powoduje atrofię kory nadnerczy i zmniejszenie syntezy DHEA. Długotrwałe stosowanie glikokortykosteroidów wywołuje więc niedobór DHEA, który może być uzupełniony przez suplementację egzogennego hormonu preparatem.

Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na DHEA lub którykolwiek składnik preparatu. Rak sutka, jajnika lub inne nowotwory estrogenozależne. Rak prostaty, łagodny rozrost gruczołu krokowego, rak sutka u mężczyzn. Ciężka niewydolność wątroby lub nerek. Ciąża i okres karmienia piersią.

Działania niepożądane: Prawidłowo stosowany DHEA jest lekiem bezpiecznym i dobrze tolerowanym. Działania niepożądane występują rzadko, zależą od dawki leku i ustępują po odstawieniu leku. W odosobnionych przypadkach mogą wystąpić: objawy androgenizacji u kobiet (trądzik, łojotok, pogrubienie głosu, nadmierne owłosienie), zaburzenia miesiączkowania.

Dawkowanie: Dawkowanie należy dostosować do płci, wieku, stężenia DHEA we krwi oraz skuteczności leczenia u konkretnego pacjenta. Należy stosować najmniejszą dawkę skuteczną. Zalecana początkowa jednorazowa dawka dobowa dla kobiet wynosi 5 mg, dawka maksymalna - 25 mg. Zalecana początkowa jednorazowa dawka dobowa dla mężczyzn wynosi 10 mg, dawka maksymalna - 50 mg. Początkową dawkę leku należy stopniowo zwiększać (o 5-10 mg co 2 tyg.) do czasu uzyskania pożądanych efektów terapeutycznych. Osoby starsze wymagają z reguły większych dawek leku. Preparat jest przeznaczony do długotrwałego stosowania. Preparat należy przyjmować rano raz na dobę zgodnie z naturalnym rytmem wydzielania DHEA, tabletki należy przyjmować z posiłkiem.

Substancje czynne: : 1 tabletka preparatu Biosteron zawiera 10 mg substancji czynnej dehydroepiandrosteronu

Producent: PRZEDSIĘBIORSTWO FARMACEUTYCZNE LEK-AM SP. Z O.O.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się
z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

 


powrót do "Poznaj rekomendowane produkty"